Biznes2013-12-20
3

Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2013 roku, prognozy na 2014

Kończący się rok w branży internetu i marketingu mobilnego dla Wirtualnemedia.pl podsumowują przedstawiciele wydawców i agencji, m.in. Piotr Bubak, Jarosław Śliżewski, Jacek Czynajtis, Karol Suchenek i Piotr Krauschar.

Karol Suchenek, CEO MoBehave

Wydarzenie roku
Na pewno wydarzeniem roku jest przejęcie Wirtualnej Polski przez Grupę o2. Drugim wartym zaznaczenia faktem jest wejście operatorów GSM na rynek mobile advertising, z unikalną  w stosunku do klasycznych wydawców ofertą. Zdecydowanie najlepiej sformatowane świadczenia oferuje obecnie T-Mobile, ale swoje zasoby udostępnia też Polkomtel i w mocno okrojonej formie Orange. Unikatowość oferty np. T-Mobile wynika z możliwości zagospodarowania aż trzech obszarów: kanału one2one do bazy abonentów z możliwością precyzyjnego geotargetowania, komunikacji do własnych baz e-mailowych czy też placementy bannerowe we własnych serwisach/aplikacjach oraz kanał tzw. hardware (masowa dystrybucja preinstalowanych aplikacji na fabrycznie nowych urządzeniach). Polski rynek traktowany jest pilotażowo i jeśli spełni zakładane cele, oferta komercyjna w tym modelu będzie implementowana w innych krajach, gdzie obecne jest logo w kolorze magenty.

Sukces roku
Warto tu wymienić dwie kategorie.
Ekspansja polskich spółek technologicznych na rynki rozwinięte, szczególnie USA. Począwszy od przejęcia przez Amazon IVONA Software (syntezator mowy IVONA), przez na razie stopniowe badanie rynku i pierwsze projekty Brand24, Socializera, SentiOne, czy SocialWifi.

Na wyróżnienie zasługuje aktywność mobilnych blogerów - mają większy wpływ na branżę mobile niż niejedno duże wydawnictwo branżowe. Publikują autorskie raporty i badania (jestem.mobi, GoMobi.pl), testują, dostarczają starannie zweryfikowane newsy (antyweb.pl), organizują spotkania z ciekawymi gośćmi (dworzyńska.com).

Porażka roku
Zachowawcze podejście największych reklamodawców do wykorzystania reklamy mobilnej. Szczególnie branża FMCG, która może być największym beneficjentem nowych możliwości komunikacji, jakie dają urządzenia mobilne.

Człowiek roku
Michał Brański, Jacek Świderski, Krzysztof Sierota z Grupy o2 za odważne decyzje biznesowe - przejęcie Wirtualnej Polski. Z punktu widzenia rynku mobilnego ta konsolidacja ma szanse zbudować przeciwwagę dla globalnych mobilnych sieci reklamowych oraz deprecjacji wartości powierzchni reklamowych. Z drugiej strony silne zaplecze kapitałowe Innova Capital w połączeniu z nieszablonowym podejściem może stymulować rozwój mobilnej części biznesu skonsolidowanych portali.

Trend roku
Showrooming i ROPO [Research Online Purchase Offline] oraz mobilne narzędzia wsparcia sprzedaży tradycyjnej. Na początku grudnia Polska Rada Centrów Handlowych zaprezentowała swoim członkom wyniki specjalnie zleconych badań („Showrooming i efekt ROPO w centrach handlowych”), a pomiary mają być rokrocznie ponawiane. Branża handlu tradycyjnego dostrzegła zagrożenie ze strony tego zjawiska dla rentowności - w najbliższych miesiącach z pewnością wiele agencji otrzyma brief na wypracowanie ciekawej strategii zatrzymania klientów offline i synergii kanału mobile/digital/instore.

Prognoza na 2014
Prognoza dla rynku mobile z pewnością jest optymistyczna - bazując na IAB AdEx można szacować trzycyfrową dynamikę wzrostu. Badanie to jednak pokazuje tylko wycinek rynku (reklamę displayową). Tematyka dotyczą mobile advertising dotyka najczęściej aplikacji mobilnych, czasem zdawkowo stron mobilnych, pomijając zupełnie marketing one2one. W mojej ocenie największy potencjał wzrostu w 2014 rynku mają usługi i produkty reklamowe oparte na geolokalizacji oraz wykorzystywanie komunikacji mobilnej do promocji biznesu offline’owego.

 


Łukasz Makowski, prezes Looksoftu

Wydarzenie roku
Rynek mobilny rozwija się bardzo dynamicznie. Zakładanych jest bardzo dużo firm szukających dla siebie miejsca. Wiele usług powstaje, rokuje a później z braku osiągnięcia skali upada. Więc waga wydarzenia roku może być oceniana z perspektywy czasu, kiedy widać realny wpływ na rynek. W mojej ocenie wydarzeniem, które najbardziej zapadło mi w pamięci jeszcze w 2012 roku, był zakup aplikacji Instagram przez Facebooka. Odbiło się to szerokim echem w branży, a do dziś nie widzę niczego, co mogło by dorównać skali tej transakcji.

Sukces roku
Chciałbym zwrócić uwagę na dwa polskie projekty, które odnoszą międzynarodowe sukcesy: DICE+ oraz Estimote. Kostka do gry DICE+ jako pierwszy polski produkt trafiła ostatnio do amerykańskiej sieci sklepów Apple Store. DICE+ współpracuje z tabletami działającymi pod kontrolą systemów iOS i Android i może stanowić ciekawe wyzwanie dla deweloperów gier i aplikacji mobilnych. Natomiast Estimote jest rozwiązaniem z zakresu geolokalizacji i mikro-lokacji. Wiele się w tym roku słyszało i czytało o tym projekcie, więc oceniam, że można go nazwać dużym sukcesem.

Porażka roku
Chyba fakt, iż płatności przez telefon ciągle nie mają lidera.. Jest wiele rozwiązań, jednak masy krytycznej w żadnym nie widzę, tak aby można było uznać je za dominujący na rynku standard. Liczyłbym na jakiś zwrot w tym obszarze i jakiś spektakularny sukces, któregoś z projektów. Nie wiem, czy to porażka roku, ale na pewno niedosyt w moim odczuciu.

Człowiek roku
Pewnie wiele firm i osób pracujących na ich rzecz osiągnęło w tym roku sukces. Uważam jednak, że jednym z największych branżowych sukcesów może pochwalić się Peter Vanderbacka stojący za sukcesem projektu „Angry Birds” wydawanym przez Rovio. Wszyscy ekscytujemy się innowacyjnymi zastosowaniami technologii w aplikacjach, nowymi kanałami i skalą dotarcia w mobile marketingu czy nowymi funkcjonalnościami w grach na smartfony.

Sukces „Angry Birds”, za którym stoi Peter, to przykład wizji, jak na najbardziej z dynamicznych i konkurencyjnych (poprzez swoje rozproszenie i otwartość technologii) rynku aplikacji i gier na smarfony można stworzyć najbardziej rozpoznawalną markę konsumencką na świecie wykraczającą dziś daleko dalej poza segment mobilny, z którego się wywodzi.

Trend roku
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Praktycznie wszędzie słyszy się dziś o lokalizacji, wszystkie aplikacje i gry mają dziś za cel zlokalizować i dostarczyć nam dokładnie to, czego oczekujemy w miejscu, w którym aktualnie przebywamy bądź w którym się niebawem znajdziemy. Lokalizacja w grach, lokalizacja w aplikacjach, w obiektach zamkniętych, na przestrzeni otwartej, reklama geotargetowana, gadżety lokalizujące telefon oraz m2m działające względem siebie. Wydaje mi się, że ten trend się utrzyma i lokalizować będziemy się z ochotą także w przyszłym roku, i to z coraz większą precyzją, jakością i w celu zaspokojenia coraz większej ilości potrzeb.

Prognoza na 2014
Myślę że zacznie na znaczeniu zyska rynek reklamy serwowanej z poziomu mobilnego internetu w grach i aplikacjach. Odbiorcy staja się coraz bardziej wyczuleni na masowe wyświetlanie im czegokolwiek na ich telefonach i stają się bardziej wymagający w tym aspekcie. Już dziś widać trendy w tej materii polegające na wdrażaniu rozwiązań opartych nie tylko o geotargetowanie, ale także targetowanie pogodowe czy uwzględniające nasze zachowania, przyzwyczajenia, a często też inne preferencje i cechy. Ważnym trendem są w tym aspekcie kampanie z wykorzystaniem interaktywnych formatów rich media, oraz inne innowacyjne mechanizmy w reklamie mobilnej.

W zakresie oprogramowania na smarfony spodziewam się jeszcze szybszej implementacji w aplikacjach wszelakich usług pomagających nam w prostych codziennych czynnościach. Uważam też, że wzrośnie ilość i jakoś rozwiązań z dziedziny mobilnej ochrony zdrowia, co oznacza coraz więcej aplikacji traktujących na temat zdrowego trybu życia lub przeznaczonych dla osób chorych.

 


Marek Naruszewicz, account director Mobiem

Wydarzenie roku
Z mojego punktu widzenia w świecie internetu i mobilności wydarzeniem roku jest wchłonięcie przez Cyfrowy Polsat firmy Polkomtel i mimo iż finalizacja transakcji jest przewidziana w przyszłym roku, dla rynku to duże (i dla wielu zaskakujące) zdarzenie. Bardzo dobrze prosperująca, polska, znana marka telefonii komórkowej (Plus) przestaje istnieć jako niezależny podmiot, ponieważ Cyfrowy Polsat przejął większościowy pakiet akcji spółki Metelem, właściciela Polkomtela.

Połączenie to z punktu widzenia klientów nie przyniesie dużych zmian czy korzyści, gdyż obie firmy już od dłuższego czasu łączyły swoje oferty. Niemniej jednak na rynku pojawi się potężna grupa medialno-telekomunikacyjna, która - jak deklarują jej szefowie - „marzy o zdominowaniu rynku domowej rozrywki, od telewizji po smartfony”. W takim układzie obie firmy zyskają nowe możliwości rozwoju na dynamicznie zmieniającym się rynku, a przy mądrym zarządzaniu i ciekawych pomysłach, zdecydowanie będą mogli zaoferować więcej, niż pozostali giganci telekomunikacyjni.

Sukces roku
Niewątpliwie za sukces roku uznajemy ogólny trend rynkowy wskazujący, że coraz więcej firm przekonuje się do marketingu mobilnego, a co najważniejsze widać, że dobre plany i przemyślane działania w środowisku mobilnym mogą przynosić doskonałe rezultaty i wymierny zwrot kosztów inwestycji. A  ponieważ lubimy się chwalić, to trochę również o naszym sukcesie. Agencja Mobiem istnieje już od ponad dwóch lat. Nasza dwuosobowa spółka utrzymała się na rynku bez wsparcia inwestorów, kredytów i zobowiązań wobec stron trzecich. Zatrudniamy nowych ludzi, rozwijamy działy sprzedaży i R&D. Z wypracowanym zyskiem wchodzimy w rok 2014.

Porażka roku
We wrześniu tego roku pojawił się na rynku nowy iPhone 5C. Niestety w dobie, gdy dla konsumenta ważne jest wnętrze i przede wszystkim innowacyjność, dostaliśmy do ręki plastikową tandetę w kolorowej odbudowie i ... nic ponad to! Technologicznie i innowacyjnie model ten nie odbiega od iPhone'a 5, a przy tym jego cena jest niewspółmierny do możliwości. Tym razem producenci wyraźnie chcieli zmniejszyć koszty produkcji i poszli na łatwiznę.

Trend roku
Bring Your Own Device: praca przestała się ograniczać wyłącznie do firmowych komputerów. Prywatne tablety i smartfony towarzyszą nam również w biurze, do wykonywania zadań służbowych. Dzięki wszechobecności urządzeń mobilnych gwałtownie wzrasta liczba pobranych aplikacji na Androida i iOS. Jak podają analitycy firmy Gartner, pobieranie aplikacji na urządzenia mobilne zwiększy się o 60 proc. (w porównaniu z rokiem 2012). W tym roku pobierzemy i zainstalujemy na swoich urządzeniach przenośnych ponad 100 miliardów aplikacji, dzięki czemu zyski sklepów i deweloperów mogą osiągnąć 28 miliardów dolarów zysku. Ponad 90 proc. pobranych aplikacji będzie w wersji bezpłatnej. Warto jednak zaznaczyć, że nawet te osoby które pobierają aplikacje bezpłatnie, jeśli je polubią i uznają za niezbędne, będą gotowe płacić za ich rozbudowane wersje. Musimy jednak pamiętać, że taki progres nie będzie trwał wiecznie i być może w kolejnych latach będziemy musieli zaskoczyć rynek rozwiązaniami bardziej dostosowanymi do zmieniającego się otoczenia.

Prognoza 2014
Nie tylko jako przedstawiciel branży mobilnej, ale przede wszystkim jako wieloletni uczestnik życia marketingowego z punktu widzenia jego twórcy, jak również konsumenta widzę świetlaną przyszłość marketingu mobilnego w najbliższych latach. Naszą rzeczywistością już teraz rządzą tablety i telefony komórkowe. Nawet sceptycy widzą, że zasięg, możliwości, dostępność usług i rozwiązań mobilnych jest ogromna i znacząco ułatwia funkcjonowanie.

Czego możemy się spodziewać? Na pewno jeszcze wiele może się wydarzyć w zakresie wydatków na reklamę - światowe trendy pokazują, że mobile to najlepiej rozwijający się i najbardziej zyskujący kanał marketingowy. Uważam, że rynek coraz większą wagę będzie przykładał nie tylko do efektywności, ale również efektowności aplikacji. Programy mobilne będą atrakcyjniejsze i lepsze jakościowo np. pod względem kreacji graficznej.

Reasumując: polski rynek mobilny ma jeszcze wiele do zaoferowania. I pragnę podkreślić, że jeśli chodzi o kreatywne pomysły, innowacyjność i możliwości technologiczne - mamy bardzo dobre zaplecze i nie odstajemy od zachodu. Dlatego też warto mieć na uwadze, że teraz jest najlepszy moment na wykorzystywanie różnorodnych możliwości mobilnych rozwiązań.

 

Autor:tw

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas