Telewizja2022-10-19
14

12 proc. gospodarstw domowych z telewizją naziemną zostało ze starym standardem emisji

Widzom naziemnym ze starszymi urządzeniami zamiast kanałów komercyjnych wyświetla się komunikat o braku sygnałuWidzom naziemnym ze starszymi urządzeniami zamiast kanałów komercyjnych wyświetla się komunikat o braku sygnału

82 proc. gospodarstw domowych z telewizją naziemną zdecydowało się przełączyć sygnał na DVB-T2/HEVC – wynika z wrześniowych danych Nielsena. 6 proc. porzuciło odbiór naziemny i wybrało płatną telewizję. Ze starym standardem nadawania pozostało na razie 12 proc. domostw.

Proces refarmingu rozpoczął się pod koniec marca od województw dolnośląskiego i lubuskiego, a zakończył pod koniec czerwca, gdy cała Polska znalazła się w nowym standardzie DVB/T2-HEVC. Zmiana dotyczyła MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24).

W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Pierwotnie planowano, że MUX-3 też zmieni standard emisji. Jednak w marcu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o zgodę na dalszą emisję MUX-3 w DVB-T. Szef UKE pozwolił TVP nadawać w starym systemie do końca 2023 roku. Oficjalnym powodem była wojna w Ukrainie.

Z danych Nielsena wynika, że w 2021 r. 31 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzystało tylko z telewizji naziemnej, 33 proc. miało dostęp do oferty sieci kablowych, a 36 proc. do platform satelitarnych.

Kto ogląda telewizję naziemną w Polsce?

Korzystający tylko z sygnału naziemnego to głównie gospodarstwa jedno i dwuosobowe (74 proc. z nich), dwie trzecie nich znajduje się na wsi i w małych miastach, a tylko 65 proc. z nich posiada dostęp do internetu. Jednocześnie oglądają telewizję długo, bo średnio przez 4 godz. 10 min. i 22 sekundy dziennie, podczas gdy średnia dla wszystkich domów w naszym kraju to 4 godz. 6 min. i 35 sekund.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/jak-odbierac-naziemna-telewizja-cyfrowa-brak-tvn-polsat-tv-puls-czarna-plansza-refarming-bledy-dvb-t2-hevc-lista-kanalow-mux-1-mux-2-mux-3-mux-4-mux-8 ##

Dane Nielsena pokazują, że w ostatnich miesiącach 82 proc. gospodarstw domowych przełączyło się na odbiór telewizji w standardzie DVBT-2/HEVC, wymieniając telewizor lub dokupując do niego specjalny dekoder. 6 proc. gospodarstw domowych porzuciło telewizją naziemną i korzysta z oferty kablowej i satelitarnej.

Z kolei 12 proc. domostw naziemnych nie ma dostępu do nowego standardu nadawania – jest skazana na oglądanie głównie kanałów Telewizji Polskiej czy małych stacji komercyjnych z MUX-8. Z danych z alternatywnego badania Krajowego Instytutu Mediów wynika, że takich domów jest w Polsce cały czas niemal milion. 

We wrześniu zasięg techniczny w telewizji naziemnej kanałów z MUX-1 i MUX-2 (na tych multipleksach nadawane są m.in. Polsat, TVN, TV4 czy TV Puls) wyniósł 88 proc. gospodarstw domowych.

Brak migracji wszystkich Polaków do nowego standardu nadawania miał poważne skutki dla oglądalności telewizji. Od momentu rozpoczęcia refarmingu średni zasięg dzienny telewizji naziemnej spadł poniżej zasięgu telewizji kablowej i satelitarnej, której dostępność się nie zmieniła.

Telewizja naziemna traci mocniej niż telewizja kablowo-satelitarna

Dane Nielsena pokazują, że porównując sierpień br. do marca br. zasięg dzienny telewizji wśród widzów korzystających tylko z anten naziemnych spadł o 3 proc., a czas oglądania przez nich zmalał o 6 proc. Dane te uwzględniają różnice wynikające z sezonowości oglądania telewizji i trendów w pozostałych źródłach sygnału.

Rozwój streamingu i zmiana nawyków dot. korzystania z treści wideo powoduje, że z roku na rok coraz mniej korzystamy z telewizji naziemnej, kablowej jak i satelitarnej. Widać jednak tutaj wpływ braku zmiany standardu nadawania przez wszystkie stacje. Bowiem w 2022 r. spadek zasięgu dziennego telewizji naziemnej był wyższy o 3 pkt. proc. w porównaniu do spadku zasięgu telewizji odbieranej przez inne źródła.

Telewizja Polska nie podaje, kiedy planuje przejść z kanałami z MUX-3 na nowy standard nadawania. W listopadzie uruchomi nadawany w DVB-T2/HEVC kanał TVP 4K z meczami mundialu w Katarze, ale trafi on na multipleks testowy.

Autor:Patryk Pallus

Więcej informacji:DVB-T2/HEVC, Nielsen, badania, refarming

KOMENTARZE(14)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas