Badania 2023-04-06
26

Więcej Polaków chwali Kościół katolicki. Najbardziej seniorzy, mało zarabiający i wyborcy PiS

Pozytywnie działalność Kościoła katolickiego ocenia 47 proc. Polaków, a negatywnie – 42 proc. – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Opinie o Kościele poprawiły się w porównaniu z wrześniem ub.r.

Według autorów sondażu, po pogorszeniu zarejestrowanym w poprzednim pomiarze we wrześniu 2022 roku, w marcu opinie o Kościele katolickim poprawiły się.

Obecnie pozytywnie jego działalność ocenia niemal połowa Polaków (47 proc., od września ubiegłego roku wzrost o 7 punktów procentowych), a źle – ponad dwie piąte (42 proc., spadek o 6 punktów).

Kościół katolicki najlepiej oceniany przez osoby religijne i wyborców PiS

Najlepiej działalność Kościoła katolickiego oceniły osoby zaangażowane w praktyki religijne, zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz respondenci mający poglądy prawicowe.

Relatywnie często są to także starsi badani (55+), osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi, ankietowani pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych, w tym rolnicy, a także respondenci uzyskujący niskie dochody per capita (poniżej 2000 zł).

Krytycznie o Kościele, poza osobami niezaangażowanymi religijnie, częściej niż przeciętnie wypowiadali się potencjalni wyborcy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Konfederacji WiN oraz respondenci identyfikujący się z lewicą.

Negatywnie działalność Kościoła ocenili też najmłodsi respondenci (18-24 lata) i mający od 35 do 44 lat, uczniowie i studenci, mieszkańcy miast co najmniej 20-tysięcznych, zwłaszcza największych aglomeracji, respondenci najlepiej wykształceni, kadra kierownicza i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, pracownicy usług, robotnicy niewykwalifikowani, pracujący w spółkach właścicieli prywatnych i państwa lub w sektorze prywatnym, ankietowani uzyskujący wysokie dochody per capita (od 3000 zł), a także niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach od 6 do 16 marca 2023 roku na reprezentatywnej imiennej próbie na próbie liczącej 993 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Autor: pap/tw

Więcej informacji: Kościół, religia, sondaż

KOMENTARZE (26) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas