Prasa2014-10-29
22

Janina Paradowska najbardziej cenionym autorem „Polityki”, czytelnicy chcą mniej Kuby Wojewódzkiego

Najbardziej cenionymi autorami tygodnika „Polityka” są Janina Paradowska, Daniel Passent i Jacek Żakowski. Czytelnicy najmniej cenią Kubę Wojewódzkiego i proszą o zmniejszenie jego rubryki - wynika z ankiety przeprowadzonej przez wydawcę magazynu. Rewolucyjnych zmian w piśmie jednak nie będzie.

Ankieta została opublikowana w jednym z sierpniowych wydań tygodnika. Badanie było związane z przyszłorocznymi jubileuszami 25-lecia funkcjonowania pisma w warunkach wolnego rynku oraz 20-lecia zmiany formatu tygodnika. Spółka Polityka prosiła czytelników „Polityki” o wypełnienie kwestionariusza, w którym zapytała m.in. o ocenę zawartości pisma. Wypełnioną ankietę należało odesłać do redakcji w dołączonej do wydania kopercie. Pytania zostały przesłane także mailem do prenumeratorów e-wydania (więcej na ten temat).

Największą poczytnością w każdym wydaniu cieszy się otwierający kolumny publicystyczne „Temat tygodnia” - 78,8 proc. respondentów deklaruje, że zawsze czyta zamieszczane tam teksty. Na kolejnych miejscach znalazły się działy „Społeczeństwo” (74,1 proc. wskazań), „Polityka” (70,1 proc.) i „Świat” (67 proc.). W stałych rubrykach najpopularniejsi pozostają felietoniści i rysownicy (Andrzej Mleczko, Jan Koza, Daniel Passent, Stanisław Tym i Janina Paradowska), a także krajowa i światowa rubryka „Ludzie i wydarzenia”.

Wyniki ankiety pokazują, że 62 proc. czytelników jest usatysfakcjonowanych ofertą „Polityki”. Wydawca poprosił jednak o sugestie, jak poprawić jakość pisma, a wśród postulatów znalazły się m.in. zmniejszenie ilości polityki, felietonów, reklam, mniej kultury, a także mniej Wojewódzkiego.

Kubę Wojewódzkiego jako najbardziej cenionego autora (prowadzi on w „Polityce” satyryczną rubrykę „Mea Pulpa”) wskazało tylko 3,8 proc. To najmniejszy wynik spośród wszystkich publicystów, o ocenę których poprosił wydawca. Ulubionymi autorami czytelników „Polityki” pozostają niezmiennie Janina Paradowska (56 proc. wskazań), Daniel Passent (42,6 proc.) i Jacek Żakowski (28,6 proc.).

Wśród czytelników „Polityki” przeważają osoby z wyższym wykształceniem (84,2 proc.), większość należy do osób dobrze sytuowanych. 61,2 proc. ankietowanych jest czynna zawodowo, z czego 37 proc. prowadzi własne firmy lub pracuje w prywatnych przedsiębiorstwach, a 23,3 proc. badanych jest zatrudniona w instytucji lub firmie państwowej. Z badania wynika, że czytelnicy, którzy są już na emeryturze, również podejmują pracę.

>>> Zobacz jedynki gazet w naszym dziale Jedynki

Lekturę każdego lub prawie każdego wydania deklaruje 81,3 proc. zapytanych. W całości czyta je 33,2 proc. respondentów, z czego ponad 71 proc. - w domu.

Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy „Polityki”, tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl, że wydawca nie będzie wprowadzał rewolucyjnych zmian do tytułu, ponieważ z wyników ankiety wynika, że czytelnicy są zadowoleni z treści prezentowanych w tygodniku. Zmelonek podkreśla, że w kwestionariuszach respondenci bardzo często wskazywali na zaufanie, jakim obdarzają cały zespół „Polityki”.

- Nie ma powodu, by w oparciu o wyniki tej ankiety podejmować decyzje dotyczące zmian w redakcji. W jej składzie są dziennikarze, którzy z „Polityką” związani są od lat kilkudziesięciu. Dla czytelników, korzystających z gazety od dawna znajomość z tymi autorami jest znacznie większa niż autorami piszącymi od kilku lat - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy „Polityki”.

Wydawca informuje, że na pytania dotyczące tygodnika „Polityka” odpowiedzi udzieliło 15 tys. osób. Prawie 60 proc. respondentów stanowili mężczyźni, a największą grupą były osoby do 44 roku życia (38,4 proc.). Czytelnicy w wieku między 45 a 64 lat stanowili 31,5 proc., a osoby powyżej 65 lat - 30 proc.

Do tej pory ankietę wśród czytelników spółka Polityka przeprowadzała trzykrotnie - latach w 1996, 2001 i 2005. Wydawca podkreśla, że liczba arkuszy nigdy nie przekraczała przekroczyła 8 tys. egz. Analizę zebranych głosów wykonał Millward Brown.

Z danych ZKDP wynika, że w sierpniu br. sprzedaż ogółem tygodnika "Polityka" wyniosła 127 732 egz. (zobacz dane).

Autor:Łukasz Brzezicki

KOMENTARZE(22)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas