Telewizja2023-03-30
19

NSA oddala skargę kasacyjną przewodniczącego KRRiT. "Rażące naruszenie prawa" przy wydawaniu koncesji dla TVN7

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na postępowanie dotyczące stwierdzenia bezczynności regulatora przy postępowaniu koncesyjnym stacji TVN7.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 marca uznał, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dopuścił się rażącego naruszenia prawa przez wydłużanie postępowania o przedłużenie koncesji stacji TVN7 - informuje "Rzeczpospolita".

Koncesja dla Siódemki wygasała 25 lutego 2022 roku, jednak KRRiT podjął decyzje przedłużającą prawo stacji do nadawania dopiero 19 lutego – na sześć dni przed upłynięciem terminu. Tego dnia na posiedzeniu Krajowej Rady za przedłużeniem koncesji naziemnej TVN7 zagłosowali ostatecznie Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk i Andrzej Sabatowski, a przeciw - prof. Janusz Kawecki.

Jak już opisywaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl, proces przedłużania na kolejnych 10 lat praw do nadawania trwało ponad rok, w tym czasie regulator kilkukrotnie głosował tę sprawę - zawsze bezskutecznie.

W związku z tym, TVN złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skargę na bezczynność regulatora w sprawie koncesji dla TVN7. We wrześniu 2022 WSA uznał, że KRRiT wykazała się bezczynnością w tej sprawie, mającą „charakter rażącego naruszenia prawa”. Krajowa Rada została też zobowiązana do zwrotu TVN-owi kosztów postępowania w wysokości 597 zł.

KRRiT znów przegrywa przed NSA

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji reprezentowana przez przewodniczącego Macieja Świrskiego odwołała się od decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Taka skarga to ostateczny i nadzwyczajny środek odwoławczy od wyroków i postanowień, kończących sprawy przed wojewódzkim sądem administracyjnym.

W skardze kasacyjnej zakwestionowano tylko drugą część decyzji, dotyczącą " rażącego naruszenia prawa". Prawnicy KRRiT argumentowali, że organ potrzebował wyjaśnień w sprawie struktury własnościowej spółki, które nastąpiły w trakcie postępowania koncesyjnego. Właściciel TVN7 podnosił zaś, że zostało to już KRRiT przedłożone w czasie postępowania o przedłużenie koncesji stacji TVN24, a mimo to organ kolejne miesiące nie wydawał decyzji, co naraziło spółkę na koszty organizacyjne.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma nowy skład od października 2022 roku. Obok przewodniczącego Macieja Świrskiego pracują ponadto: Agnieszka Glapiak, prof. Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego (wybrany przez opozycyjny Senat), dr hab. Hanna Karp z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (uczelnia związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem) oraz Marzena Paczuska, kiedyś szefowa „Wiadomości” TVP1. Dwóch ostatnich członków KRRiT wskazał prezydent Andrzej Duda.

Autor:jd

KOMENTARZE(19)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas