Internet 2023-08-18
12

Koniec pseudomedyczych teorii na YouTube? Serwis zaostrza politykę wobec dezinformacji o zdrowiu

YouTube zapowiedział ostrzejszą walkę z treściami podważającymi naukową wiedzę o medycynie i zdrowiu. Kasowane mają być bezwzględnie filmy podważające terapie onkologiczne, zalecające przyjmowanie witaminy C zamiast radioterapii czy promujące szkodliwe dla zdrowia i życia substancje jako alternatywne metody leczenia. Zniknąć mają też treści antyszczepionkowe. 

W najnowszej aktualizacji polityki publikacji treści YouTube skupia się na filmach z dezinformacją medyczną, zwłaszcza tą dotyczącą leczenia nowotworów, COVID-19, szczepionek, zdrowia reprodukcyjnego i szkodliwych substancji.

W nowym wpisie na blogu YouTube podkreślono, że ponieważ wiedza i dezinformacja medyczna "stale ewoluują", to serwis "potrzebuje ram", które z jednej strony zapewnią przestrzeń do debaty, z drugiej "zachowają istotną równowagę w usuwaniu rażąco szkodliwych treści". "YouTube nie jest platformą do rozpowszechniania informacji, które mogłyby zaszkodzić ludziom" - zaznaczono.

Treści o zdrowiu na YouTube do kontroli

W nowej polityce platforma dzieli treści medyczne na trzy grupy - profilaktyczne, lecznicze i zaprzeczające.  Treści weryfikowane będą zgodnie z wytycznymi lokalnych władz państw lub Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Kasowane z YouTube'a będą treści, które są sprzeczne z zaleceniami WHO dotyczącymi zapobiegania i przenoszenia określonych chorób oraz bezpieczeństwa i skuteczności zatwierdzonych szczepionek. Obejmuje to na przykład treści promujące szkodliwe substancje w celu zapobiegania chorobom.

Usuwane będą także treści podważające medyczne metody leczenia określonych schorzeń, w tym promujące określone szkodliwe substancje lub praktyki pseudomedyczne. Do skasowania będą zatem np. filmy zachęcające do brania niesprawdzonych środków zamiast leczenia w szpitalu, np. przyjmowanie chlorku cezu jako metody leczenia raka.

YouTube będzie usuwał ze swojej platformy również filmy negujące szczepionki na Covid-19 oraz sugestie, że koronawirus nie istnieje i nikt na niego nie zmarł.

Autor: jd

Więcej informacji: YouTube, dezinformacja, koronawirus

KOMENTARZE (12) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas