Biznes2020-04-01
0

Spółka badawcza British American Tobacco pracuje nad szczepionką na koronawirusa opartą na tytoniu

Amerykańska firma biotechnologiczna Kentucky BioProcessing (KBP) należąca do British American Tobacco pracuje nad szczepionką przeciw COVID-19. Szczepionka, oparta na szybkorosnących roślinach tytoniu, przechodzi obecnie testy przedkliniczne.

Przygotowywana przez Kentucky BioProcessing szczepionka na COVID-19 bazuje na należącej do British American Tobacco technologii wykorzystywania szybkorosnących roślin tytoniu. Firma podkreśla, że taka technologia jest potencjalnie bezpieczniejsza, ponieważ rośliny tytoniu nie wytwarzają patogenów, które wywołują choroby u ludzi. Pozwala też na szybsze wytworzenie szczepionki, ponieważ składniki szczepionki odkładają się szybciej na roślinach tytoniu – w ciągu zaledwie 6 tygodni w porównaniu z kilkoma miesiącami przy użyciu konwencjonalnych metod.

Kentucky BioProcessing zakłada, że szczepionka ta pozwoli uzyskać efektywną odpowiedź immunologiczną już po podaniu jednej dawki.

Firma sklonowała ostatnio fragment sekwencji genetycznej COVID-19, co pozwoliło na wytworzenie potencjalnego antygenu - substancji, która wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu, a w szczególności produkcję przeciwciał. Antygen ten został następnie wprowadzony do rośliny tytoniowej w celach reprodukcji, a potem kiedy rośliny zostały zebrane został on oczyszczony i obecnie poddany jest testom przedklinicznym

- Kentucky BioProcessing od pewnego czasu pracuje nad alternatywnymi sposobami wykorzystania możliwości technologicznych, wiedzy i badań, jakimi dysponują producenci wyrobów tytoniowych. Jednym z takich alternatywnych zastosowań jest opracowanie szczepionek roślinnych. Jesteśmy zaangażowani w globalne wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 przy użyciu tej technologii - podkreśla dr David O'Reilly, dyrektor badań naukowych w British American Tobacco.

- Opracowanie szczepionki to trudne i złożone zadanie, ale wierzymy, że dokonaliśmy znaczącego przełomu dzięki naszej platformie technologicznej i jesteśmy gotowi do współpracy z rządami i wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby pomóc w wygraniu wojny z Covid-19. W pełni zgadzamy się z apelem Organizacji Narodów Zjednoczonych o zaangażowanie całego społeczeństwa w walkę z globalnymi problemami - dodaje O'Reilly.

British American Tobacco chce produkować 1-3 mln szczepionek tygodniowo

Jeśli testy przedkliniczne potwierdzą skuteczność opracowywanej szczepionki, British American Tobacco jest gotowy we współpracy z instytucjami rządowymi i innymi producentami wytwarzać od czerwca 1-3 mln sztuk szczepionek tygodniowo.

Na razie koncern szuka możliwości współpracy z agendami rządowymi, żeby jak najszybciej przeprowadzić badania kliniczne szczepionki.

- Współpracujemy z Amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków i szukamy wskazówek co do dalszych kroków. Współpracujemy również z brytyjskim Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz BARDA (Biomedical Advanced Research and Development) w USA, aby zaoferować nasze wsparcie i dostęp do naszych badań w celu przyspieszenia prac nad szczepionką na Covid-19 - opisuje dr David O'Reilly.

W 2014 roku Kentucky BioProcessing we współpracy z kalifornijską firmą Mapp BioPharmaceuticals oraz z Amerykańską Agencją ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju (BARDA) wyprodukowała preparat ZMapp stosowany w leczeniu osób zakażonych wirusem Ebola.

Ponad 40 tys. ofiar koronawirusa

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu ub.r. w chińskim mieście Wuhan. W styczniu pojawiły się pierwsze przypadki zakażeń w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w USA (ok. 190 tys. wykrytych zakażonych, ponad 4 tys. zmarłych), Włoszech (106 tys. zakażonych, 12,5 tys. zmarłych) i Hiszpanii (102 tys. zakażonych, 9 tys. zmarłych).

Globalnie odnotowano dotychczas 880 tys. zakażonych osób, zmarło prawie 44 tys. (wszystkie dane z wtorku po południu).

Autor:tw

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas