Biznes2019-04-19
3

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza "butelkomaty"

Kraków będzie jeszcze ostrzej walczył z plastikiem. W ramach inicjatywy „Kraków bez plastiku” powstał mobilny skup plastikowych butelek, tzw. "butelkomat".

W tym tym tygodniu na łamach Wirtualnemedia.pl informowaliśmy o nowej lokalnej inicjatywie samorządowców z Krakowa. 

W ramach uchwały „Kraków bez plastiku” z miejskich urzędów znikną jednorazowe plastikowe gadżety, staną kosze do segregacji odpadów. Innym proekologicznym rozwiązaniem jest używanie w drukarkach papieru makulaturowego. Urzędnicy są zachęcani do picia kranówki.

Butelkomaty - jak to działa?

Jednym z pomysłów w ramach walki Krakowa z plastikiem są tzw. butelkomaty. Do urządzenia można wrzucić zużytą plastikową butelkę i otrzymać za nią 10 groszy, analogicznie jak np. w przypadku skupu puszek czy butelek szklanych. Pierwsze urządzenie postawiono w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Powstania Warszawskiego.

- Nie należy przynosić butelek zgniecionych ani nie posiadających kodu kreskowego - podkreśla Marcin Reimann w wywiadzie dla telewizji Kraków.pl.

Butelki zebrane w maszynie trafią do recyklingu. Pomysł na butelkomat przywiózł do stolicy Małopolski radny Łukasza Wantucha, który rozwiązanie zobaczył w Berlinie.

Zakaz sprzedaży jednorazowych produktów

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu.

Do 2021 r. zakazem sprzedaży w UE zostaną objęte następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, a także tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 r. na osiągniecie poziomu 90 proc. recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 r. Do 2030 r. odsetek ten powinien sięgnąć 30 proc.

Autor:jd

Więcej informacji:Butelkomat, plastik, Kraków, recykling

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas