Telewizja2018-06-05
44

KRRiT po skardze Ordo Iuris upomina Nickelodeon za bajkę „Harmidom”, w której pokazano homoseksualną parę wychowującą dziecko

Harmidom, screen z YouTube.comHarmidom, screen z YouTube.com

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris złożył do KRRiT skargę na kreskówkę dla dzieci "Harmidom" emitowaną przez Nickelodeon. Zarzucał programowi sprzeczność z konstytucją i naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji (poszanowanie przekonań religijnych). W efekcie, regulator upomniał nadawcę.

Skarga Ordo Iuris na bajkę „Harmidom” była jedną z dwóch skierowanych do KRRiT (druga wpłynęła od osoby prywatnej). Jednym z wątków serialu jest historia małżeństwa Howarda i Harolda, którzy wspólnie wychowują syna Clyde'a. Pokazanie takiego modelu rodziny nie spodobało się prawnikom Ordo Iuris, którzy zarzucili nadawcy kreskówki, stacji Nickelodeon, łamanie konstytucji. 

- Młody widz obserwuje związek homoseksualny, który robi wrażenie wspaniałej rodziny. Wszyscy są uprzejmi, empatyczni, mogą na siebie liczyć. Nic, tylko naśladować - informuje Ordo Iuris.

Skarga skierowana do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji miała dwie podstawy prawne. Pierwsza z nich to art. 18 Konstytucji RP, mówiący o "ochronie i opiece Rzeczypospolitej Polskiej małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa". Drugi przepis pochodzi z ustawy o radiofonii i telewizji (art 18., pkt. 2) " „Audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości”.

Jak na skargi zareagował KRRiT?

- Po analizie materiałów do nadawcy zostało skierowane pismo, w którym przewodniczący zwrócił się o kierowanie się zaleceniami sformułowanymi w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przy kwalifikowaniu audycji do poszczególnych kategorii wiekowych oraz wystrzeganie się emitowania materiałów prezentujących model rodziny sprzeczny z wzorcem, który w Polsce podlega ochronie prawnej - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.

>>> TYSIĄCE OGŁOSZEŃ O PRACĘ - PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

Brykczyńska w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji podkreśla także, że podjęta decyzja "nie była ukaraniem nadawcy", a "KRRiT (podobnie jak żaden inny organ państwowy) nie ma podstaw prawnych, by zakazywać emisji w programie jakichkolwiek przekazów".

- Stanowisko KRRiT pokazuje, że rodzice nie muszą godzić się na subtelne indoktrynowanie ich dzieci  wątkami homoseksualnymi w bajkach i kreskówkach przewidzianych dla najmłodszych - komentuje dr Marcin Olszówka, ekspert Instytutu Odro Iuris.

Kierowany do dzieci Nickelodeon to jedyny kanał Viacom International Media Networks, który podlega KRRiT. Pozostałe kanały firmy są nadawanie na koncesji niemieckiej.

Do momentu publikacji materiału nie udało nam się uzyskać stanowiska w tej sprawie Viacom International Media Networks, do której należy Nickelodeon.

Autor:jd

KOMENTARZE(44)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas