Telewizja2016-07-22
24

Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk wybrani przez Sejm do Rady Mediów Narodowych

Posłowie PiS Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk zostali wybrani przez Sejm do Rady Mediów Narodowych. Pozostałych dwóch członków Rady wybierze prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez PO i Kukiz ’15.

Kandydatura Krzysztofa Czabańskiego została poparta przez 226 posłów (przy 188 głosach przeciw), Joanny Lichockiej - przez 236 (przy 182 przeciw), a Elżbiety Kruk - przez 231 (przy 188 przeciw).

Czabański, Lichocka i Kruk jako kandydaci do Rady Mediów Narodowych zostali ogłoszeni w zeszłym tygodniu, a w środę ich kandydatury pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Czabański w związku z kandydowaniem do Rady zrezygnował z funkcji wiceministra kultury, natomiast wszyscy nowo wybrani członkowie Rady pozostaną posłami (ustawa o RMN dopuszcza to).

Krzysztof Czabański wiceministrem kultury był od listopada ub.r., a w grudniu ub.r. został powołany na rządowego koordynatora ds. reformy mediów publicznych. Brał udział w przygotowywaniu projektów tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej (na jej podstawie na początku br. minister Skarbu Państwa powołał nowe władze mediów publicznych) i tzw. dużej ustawy medialnej (jej wejście w życie znacząco się opóźni, ponieważ przepisy o powszechnej składce audiowizualnej wymagają notyfikacji w Unii Europejskiej). Od lipca 2006 do lipca 2009 Czabański był prezesem Polskiego Radia, w latach 2007-2009 zasiadał w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej, w ostatnich latach jako publicysta współpracował m.in. z „Gazetą Polską”, „W Sieci” i „Niedzielą”.

Joanna Lichocka do sierpnia ub.r. przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, w ostatnim okresie była związana z „Gazetą Polską” i Telewizją Republika. Wcześniej była związana m.in. z Polsatem, TV Puls i Telewizją Polską, współpracowała z różnymi tytułami prasowymi. W obecnej kadencji Sejmu zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Elżbieta Kruk jest przewodniczącą tej komisji, w latach 2006-2007 była przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pod koniec ub.r. w wywiadzie w Telewizji Republika stwierdziła, że potrzebna jest repolonizacja mediów prywatnych, m.in. z powodu zbyt dużego znaczenia niemieckich wydawców prasowych.

Rada Mediów Narodowych będzie liczyć pięciu członków powoływanych na 6-letnią kadencję. Trzy osoby będzie wybierał Sejm (kandydatury będą opiniowane m.in. w Komisji Kultury i Środków Przekazu), a dwie prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe opozycyjne kluby parlamentarne, czyli Platformę Obywatelską i Kukiz ’15. PO do Rady zaproponowała Juliusza Brauna i Janusza Kijowskiego.

Główną kompetencją Rady Mediów Narodowych będzie nadzór nad firmami mediów publicznych, m.in. przeprowadzanie konkursów do ich zarządów i rad nadzorczych. Niedawno Krzysztof Czabański stwierdził, że takie konkursy mogą zostać zorganizowane pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział już, że weźmie udział w takim konkursie.

Autor:tw

KOMENTARZE(24)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas