Internet 2020-01-15
0

Marketing w wyszukiwarkach: podsumowanie 2019 roku, prognozy na 2020

Przedstawiamy drugą część podsumowania 2019 roku w segmencie marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Analizują go menedżerowie z czołowych agencji.

Magdalena Majewska, PPC team leader w PromoTraffic

Wydarzenie roku
Wydarzenie roku dla nas i dla naszych klientów do zdecydowanie Black Friday. To w tym dniu zawsze bijemy na głowę wyniki sprzedażowe. Mam wrażenie, że z roku na roku okres promocji coraz bardziej się wydłuża. Najpierw był to jeden dzień, później przedłużyło się na weekend, a następnie na cały tydzień. W tym roku kilka marek zrobiło Black November. Ciekawe, jak to będzie wyglądać w 2020 roku.

W tym okresie można zaliczyć także dużą wpadkę jak np. Foreo, które przez przypadek obniżyło cenę jednego z produktów o 96 proc. i w efekcie straciło ponad 10 mln USD. Z drugiej strony może to być także ich sukces, ponieważ dzięki właściwemu podejściu do całej sprawy zyskało 40 tys. zadowolonych klientów. Można zadać sobie jedynie pytanie, czy rzeczywiście był to przypadek - podobno produkt UFO nie uzyskiwał dobrych wyników sprzedażowych, a w ten sposób zyskali nowych klientów, którzy co pewien czas będą dokupywać specjalne maski do urządzenia bez których jest ono bezużyteczne.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Największy kryzys w 2019 roku przechodził YouTube. W lutym Matt Watson umieścił film na którym zdemaskował, jak pedofile wykorzystują algorytm YouTube’a oraz komentarze do rozpowszechniania treści z pornografią dziecięcą. Udowodnił także, że YT jest świadomy tego problemu od kilku lat i nic z nim nie robi.

Zaraz po upublicznieniu filmu z YouTube’a zaczęli wycofywać się reklamodawcy tj. Nestle, Disney czy Epic Games, a sam gigant zaczął działać na ślepo, wyłączając komentarze pod filmami oraz ograniczając ich monetyzacje. Działania te mocno zdenerwowały twórców, których część dochodu pochodziła właśnie z reklam. Na tym jednak się nie skończyło, we wrześniu 2019 YouTube dostał 170 milionów USD za przetwarzanie danych dzieci bez zgody rodziców.

W rezultacie serwis usunął ponad 800 tys. filmów oraz pracuje nad poprawą algorytmów, dzięki którym szybciej wykrywane będą niechciane treści oraz komentarze pod filmami z udziałem dzieci. Utworzył także platformę Youtube Kids skierowaną do młodszych odbiorców.

Człowiek roku
Niekoniecznie roku, ale na pewno człowiekiem ostatnich miesięcy jest dla mnie Shane Dawson. Youtuber w ostatnich latach mocno zmienił kontent na swoim kanale, z śmiesznych filmów przerzucił się na dłuższe, kilkuodcinkowe serie poświęcone innym youtuberom lub konspiracjom.

Po sukcesie serii z Jeffree Star ogłosił, że wspólnie z nim przygotuje własną serię kosmetyków do makijażu, a proces jej tworzenia zostanie upubliczniony na jego kanale. Seria miała ujawnić prawdziwe oblicze przemysłu makijażowego oraz dramaty z ostatniego roku. Ostatecznie fani otrzymali w większości 7 godzinną reklamę kosmetyków Shane’a, którą wyświetlili ponad 130 miliona razy.

Pomimo problemów z serwerami, youtuber w ciągu kilku sekund wyprzedał wszystkie wyprodukowane kosmetyki o łącznych przychodach ponad 35 milionów USD. Sam zarobił ok. 10 milionów USD. Tym samym pokazał moc influencer marketingu i wzniósł go na całkowicie inny poziom.

Serwis / kampania / projekt roku
Najbardziej zapamiętaną przez mnie kampanią były spoty „A co gdyby?” z udziałem Janusza Chabiora. OLX w humorystyczny sposób podszedł do problemów w swoim serwisie. Na pewno były to jedne z tych reklam, których nigdy nie pominęłam, a wręcz czekałam na kolejne odsłony.

Premiera, nowość roku
Nowością roku było wprowadzenie przez Instagram zakupów w ich serwisie. Na razie rozwiązanie to testują najwięksi gracze na rynku, ale niebawem zostanie ono wprowadzone dla wszystkich. Dla użytkowników oznaczać to będzie szybsze oraz wygodniejsze zakupy online. Mniejsze marki będą mogły natomiast całkowicie przenieść się na Instagram, bez konieczności posiadania własnej strony. W szczególności będzie to ułatwienie dla sklepów z rękodziełem, gdzie obecnie dużo transakcji zawieranych jest przez wiadomości czy maile.

Ostatnio serwis ogłosił także testy, w których użytkownicy nie będą widzieć liczby like’ów pod zdjęciami. Wszystkie te zmiany sprawią, że w roku 2020 całkowicie zmieni się postrzeganie Instagrama.

Trend roku
Trendem roku 2019 jest dla mnie automatyzacja marketingu, a w szczególności kampanie inteligentne. Coraz częściej w 2019 przy tworzeniu kampanii oddawaliśmy dowodzenie sztucznej inteligencji, która jest w stanie przetworzyć znacznie więcej danych niż my i przy niższym koszcie dotrzeć wartościowych odbiorców. Tym samym mogliśmy się skupić na innych aspektach naszej pracy, jak np. dogłębna analiza danych.

Prognoza na 2020 rok
Automatyzacja sprawi, że specjaliści od marketingu będą mieli coraz mniej kontroli nad kampaniami. Z tego względu aby się wyróżniać skupimy się bardziej na strategii oraz kreacji niż optymalizacji stawek. Same reklamy staną się jeszcze bardziej spersonalizowane dzięki dużej dostępności danych.

Coraz częściej będziemy skupiać się na pisaniu skryptów i analizowaniu danych niż ręcznej pracy na kontach. Wygrywać będą marki, które będą wstanie nadążyć za nowościami na rynku oraz nowymi platformami do promocji.

 


Kamila Lenartowicz, SEO manager w agencji Kamikaze

Początek 2019 roku to oficjalne wprowadzenie polskiej wersji językowej Asystenta Google. Co to oznacza dla SEO? Optymalizację stron pod wyszukania głosowe, a co za tym idzie wzrost zapytań z długiego ogona. W Polsce voice search nie jest jeszcze tak popularny, ale to kwestia czasu, więc warto o tym pamiętać i przygotować swoje witryny.

Dużą i znaczącą zmianą było pożegnanie na dobre starej wersji Google Search Console. Nowa odsłona wizualnie i funkcjonalnie różniła się od swojej poprzedniczki. Brakowało kilku dostępnych wcześniej funkcji, jak chociażby ustawienia preferowanej wersji domeny. W ciągu roku narzędzie ewoluowało i zostało rozbudowane o kilka nowości. Między innymi, raport ruchu z Google Discovery czy - raport szybkości.

Rok 2019 to dalej nacisk na szybkość i mobile. Świadczą o tym nie tylko ostatnio dodane raporty szybkości w Google Search Console, ale także mobile-first index dla wszystkich nowych domen. Dodatkowo Google wprowadził nowy wygląd wyników wyszukiwania na przenośnych urządzeniach, a do podobnego zabiegu, tyle że na wersji desktopowej, dopiero pomału się przymierza.

W połowie roku Google przedstawił diversity update, które miało ograniczyć wyświetlanie jednej domeny dla jednego zapytania. Cel? Aby w TOP10 nie dominował jeden gracz, a szanse miały mniejsze serwisy.

Czerwiec upłynął pod znakiem aktualizacji algorytmu. O June 2019 Core Update, bo tak został nazwany, Google poinformował nas dzień przed na Twitterze, co było nowością. Dotychczas o większych zmianach webmasterzy dowiadywali się post factum. Kolejna aktualizacja miała miejsce we wrześniu (September 2019 Core Update).

Wrzesień to także informacja o dwóch nowych atrybutach linków rel=”sponsored” i rel=”ugc”. Jak podaje Google, atrybut rel=”sponsored” służy do oznaczania odnośników reklamowych, pozyskanych w ramach płatnej współpracy, natomiast atrybut rel=”ugc” (user generated content) służy do oznaczania linków generowanych przez użytkowników. Dowiedzieliśmy się także, że od 1 marca 2020 r. “nofollow” będzie traktowane tylko jako wskazówka, nie dyrektywa.

Google przedstawił też swoje stanowisko w sprawie oryginalnych treści i postanowił docenić autorski content wyższymi pozycjami w wynikach organicznych. Co nie tylko ma pomóc w walce z tzw. fake newsami, ale także doprowadzić użytkownika do źródła informacji. To na pewno szansa dla mniejszych serwisów, które często nie mają szans konkurować w wyszukiwarce ze znanymi portalami informacyjnymi.

Pod koniec października Google ogłosił na swoim blogu informacje o algorytmie BERT. Bidirectional Encoder Representations from Transformers to technologia, która ma pomóc lepiej rozumieć słowa i ich kontekst. Jednak póki co, zmiana dotyczy zapytań w języku angielskim.

Podsumowując, 2019 rok to dla SEO sporo nowości, kilka większych aktualizacji i zapowiedzi zmian na przyszłość. Na pewno duży nacisk był położony na mobile, jakość contentu i szybkość działania stron. 2020 rok to zapewne wzrost zainteresowania voice search, większy i bardziej świadomy udział wideo w pozycjonowaniu i dalszy nacisk na optymalizację pod urządzenia przenośne.

Autor: tw

KOMENTARZE (0) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas