Prasa2013-05-22
28

Michał Kobosko: Odchodzę z branży tradycyjnych mediów

Michał Kobosko, były redaktor naczelny m.in. „Wprost”, został dyrektorem zarządzającym Prime Speakers. - Postanowiłem odejść z branży tradycyjnych mediów, ponieważ jej model biznesowy umiera, a skala frustracji dziennikarzy i właścicieli mediów jest ogromna - mówi nam Kobosko.

Michał Kobosko pełni funkcję dyrektora zarządzającego Prime Speakers od początku maja br. Biuro to skupia przedstawicieli biznesu, nauki, gospodarki, finansów i kultury, którzy występują podczas wydarzeń biznesowych w charakterze ekspertów i liderów opinii. Prime Speakers współpracuje obecnie z ponad 30 prelegentami. Są wśród nich m.in. Witold Orłowski, Dariusz Rosati, Jerzy Osiatyński, Jacek Żakowski, Daniel Passent, Artur Partyka oraz Michał Urbaniak.

- Rynek profesjonalnych prelegentów jest w Polsce stosunkowo mały. Ale też nie mamy mocarstwowych planów, chcemy w pewnym stopniu ucywilizować segment, na którym dziś panuje „wolnoamerykanka”. My oferujemy z jednej strony kompleksową obsługę mówcy, zarządzanie jego zleceniami i rozliczeniami. Z drugiej strony pomagamy firmom, organizacjom, uczelniom wyższym w wyszukiwaniu i organizowaniu pracy dla ich mówców i prelegentów - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Kobosko.

Zdaniem szefa Prime Speakers, zapotrzebowanie na fachowych, kompetentnych i ciekawych mówców stale rośnie. - Dzieje się tak we wszystkich rozwiniętych krajach, nie ma powodu, by w Polsce stało się inaczej. Wiąże się to z postępującym rozwojem rynku myśli i idei. O ile informacja staje się powoli towarem, w ułamku sekundy zwielokrotnionym w tysiącu miejsc, o tyle wiedza, nowe idee są coraz bardziej w cenie. Wystarczy wskazać amerykańskie szaleństwo na punkcie krótkich wystąpień TED, które dotarło już do największych polskich miast, gdzie organizowane są spotkania TEDx. Liczy się tu zarówno to, co masz do powiedzenia, jak i forma, w której to robisz. Dlatego będziemy rozszerzać naszą ofertę także o szkolenia, ale nie o te nudne i sztampowe, których dziś jest w Polsce najwięcej - podkreśla Kobosko.

Byłego szefa tygodnika „Wprost” zapytaliśmy, dlaczego podjął decyzję o wycofaniu się z rynku tradycyjnych mediów.

- Wszyscy widzimy, co się z nimi dzieje. Wystarczy przejrzeć forum na wirtualnemedia.pl, by zobaczyć skalę frustracji koleżanek i kolegów. Począwszy od dziennikarzy, aż po członków zarządów i właścicieli mediów. Model biznesowy branży umiera w przyspieszonym tempie. Miałem oferty medialne, ale ich nie przyjąłem. Zdecydowałem, że nie rezygnując z działalności na pograniczu mediów, będę prowadził projekty, które mają charakter zdecydowanie bardziej biznesowy niż dziennikarski - wyjaśnia Michał Kobosko.

Firma Prime Speakers powstała w 2011 roku. W portfelu usług świadczonych przez ten podmiot, oprócz speaker management, znajduje się również personal branding (budowanie osobistej marki mówców) oraz oferta szkoleniowa i konferencyjna.

Segment spotkań i wydarzeń biznesowych to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. Według badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną oraz Poland Convention Bureau, w 2012 roku odbyło się w naszym kraju ponad 22 tys. wydarzeń biznesowych. Polska znajduje się obecnie na 23. miejscu wśród krajów będących celem podróży biznesowych (dane z raportu Union of International Associations Meetings Statistic).

Michał Kobosko był ostatnio redaktorem naczelnym magazynu „Wprost” (AWR Wprost). Został odwołany z tej funkcji w styczniu br. (więcej na ten temat).

Wcześniej Kobosko pełnił funkcję szefa takich tytułów, jak „Bloomberg Businessweek Polska“, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Newsweek Polska” oraz „Forbes”.

Autor:Krzysztof Lisowski

Więcej informacji:Michał Kobosko, Prime Speakers

KOMENTARZE(28)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas