Reklama2022-11-16
6

„Słyszysz przemoc. Usłysz nas” - Stowarzyszenie Lambada i Babbel protestują przeciwko mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z okazji Babbel, platforma do nauki języków obcych, wraz ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa przygotowała kampanię pod hasłem „Słyszysz przemoc. Usłysz nas", której celem jest zwrócenie uwagi na przemoc słowną, z jaką na co dzień spotykają się osoby LGBTQIA+.

W ramach kampanii „Słyszysz przemoc. Usłysz nas" powstały wideocasty, w których znani polscy aktywiści opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z przemocą i sposobach, by sobie z nią poradzić. Prowadzącym wideocastów został Miłosz Przepiórkowski - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Każdy odcinek wideocastu to historia prezentująca doświadczenia i perspektywę bohaterki lub bohatera. W ramach serii do rozmowy zostały i zostali zaproszeni: Maja Heban: trans aktywistka i publicystka, Agata Kubis: lesbijka, fotoreporterka i fotografka uliczna, od lat dokumentująca wydarzenia związane z emancypacją ruchów feministycznych, Blanka Bernat: lesbijka, koszykarka, zaangażowana w działalność Alternatywnego Klubu Sportowego Zły, Magda Rakita: interpłciowa aktywistka, współzałożycielka Fundacji Interakcja, Piotr Wojsznis: gej, content menadżer w Babbel, Miłosz Przepiórkowski: osoba biseksualna, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa, Julia Kata: psycholożka, związana z Fundacją Trans-Fuzja od 2011 roku.

–  Z moimi gośćmi i gościniami porozmawiam o tym, jakie są ich doświadczenia związane z przemocą słowną, o tym jak ciężko jest dokonać w Polsce coming outu, jak widzi ich polskie społeczeństwo i jak radzą sobie z przemocą – mówi prowadzący videocastów Miłosz Przepiórkowski.

–  Chciałabym zwrócić uwagę, że nienawiść i nienawistne komentarze, transfobia, enbyfobia - czyli nienawiść w stosunku do osób niebinarnych czy jakakolwiek inna forma fobii nie są opinią - są nienawiścią – mówi Julia Kata psycholożka, aktywistka, jedna z bohaterek akcji.

Osoby LGBTQIA+ doświadczają przemocy słownej

Jak wynika z danych przytaczanych przez organizatorów, aż 59 proc. osób LGBTQIA+ w naszym kraju doświadczyło przemocy werbalnej, a 36 proc. było narażonych na groźby. Wulgarne i obraźliwe zwroty, których używa się pod adresem osób LGBTQIA+, są na tyle zakorzenione w języku polskim, że część społeczeństwa przestaje zwracać na nie uwagę, bagatelizując ich znaczenie.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tego momentu rokrocznie obchodzimy go 16 listopada. Celem tego dnia jest przeciwdziałanie wszelkim aktom przemocy, do których zaliczają się także przejawy nacjonalizmu, antysemityzmu czy homofobii.

Autor:jd

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas