Reklama 2022-12-05
20

Miłość Nie Wyklucza stawia w Polsce billboardy z apelem o wprowadzenie równości małżeńskiej

Fot. Paweł Szamburski, Miłość Nie Wyklucza Fot. Paweł Szamburski, Miłość Nie Wyklucza

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza rozpoczyna zbiórkę podpisów pod apelem o wprowadzenie równości małżeńskiej w Polsce. Z tej okazji w całym kraju zawisło ponad sto billboardów z hasłem „Mówię tak!".

–  Za niecały rok wybory do Sejmu, a przed nimi kampania wyborcza. To szansa na pokazanie politykom i polityczkom, że nie można ignorować tematu równości małżeńskiej, a tęczowe rodziny żyją w Polsce tu i teraz. Dlatego podpisy zaczynamy zbierać już dziś – wyjaśnia Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. - Wprowadzenie równości małżeńskiej wymaga przegłosowania tylko jednej ustawy, która jest gotowa od lat – nasza grupa prawna napisała ją w 2016 roku – dodaje.

Równość małżeńska, czyli zrównanie par osób tej samej i różnej płci w prawie do zawierania małżeństw, jest jednym z głównych postulatów społeczności LGBT+ w Polsce. Brak regulacji sprawia, że pary są traktowane przez polskie prawo jak obce osoby, co jest szczególnie krzywdzące w sytuacji ciężkiej choroby, wypadku lub śmierci jednej z nich. Z powodu bezczynności polskiego prawodawcy cierpią również dzieci wychowywane przez dwie matki lub dwóch ojców, których liczbę szacuje się w Polsce na 50 tysięcy . W chwili śmierci rodzica biologicznego dziecko jest uznawane za sierotę, mimo że druga mama lub tata żyją.

Fot. Paweł Szamburski, Miłość Nie Wyklucza

Równość małżeńską dla par jednopłciowych popiera coraz więcej Polaków

Jak pokazują tegoroczne sondaże, poziom poparcia dla równości małżeńskiej stale wzrasta. Za umożliwieniem parom osób tej samej płci zawarcia ślubu w urzędzie stanu cywilnego opowiada się obecnie około połowy Polek i Polaków: - 48 proc. - sondaże Ipsos dla Oko.press i IBRiS dla Radia Zet, wrzesień 2022; 57 proc. - sondaż Kantar Public dla Tygodnika Polityka, sierpień 2022.

Równość małżeńską wprowadziły do tej pory 34 kraje świata. W Unii Europejskiej zrobiło tak 14 państw członkowskich, a w kolejnych 7 obowiązują związki partnerskie, które oferują parom osób tej samej płci niepełną ochronę prawną. Tylko 6 krajów Unii nie wprowadziło żadnych rozwiązań: Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Polska.

– Nikt nie zatrzyma Polek i Polaków przed swobodnym podróżowaniem, mieszkaniem i zakładaniem rodzin w całej Unii, więc tarcia między krajowymi i unijnymi standardami prawnymi będą coraz częstsze – komentuje Hubert Sobecki, współprzewodniczący Miłość Nie Wyklucza Prawicowym politykom tęczowe rodziny się nie podobają, więc udają, że ich nie ma. Co mają im do zaproponowania? Jeśli tylko wyjazd z kraju, to musimy ich rozczarować. Osoby LGBT+ żyją i będą żyć w Polsce, a zadaniem polityków jest wspieranie, a nie utrudnianie życia polskim rodzinom. Jeśli politycy nie są w stanie tego pojąć, nie powinni pełnić funkcji publicznych – dodaje.

Autor: jd

KOMENTARZE (20) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas