Badania2020-06-23
3

Młodzi bardziej niż starsi wyczuleni na pandemię

Młodzi ludzie częściej niż inne grupy wiekowe chcą ograniczyć wizyty w dużych sklepach ze względu na ryzyko zarażenia, częściej też uważają, że proces odmrażania gospodarki po epidemii COVID-19 przebiega zbyt szybko – wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

Osoby w wieku od 18 do24 lat bardziej poważnie traktują temat pandemii niż osoby ze starszej grupy wiekowej, mimo iż nie są – zgodnie z doniesieniami medycznymi – w głównej grupie ryzyka i mało jest doniesień o tym, że osoba młoda zmarła w wyniku koronawirusa - pokazują wyniki badania  ARC Rynek i Opinia.

Wraz z pierwszymi doniesieniami o pandemii w Polsce częściej niż inne grupy wiekowe wskazywali, że temat COVID traktowany jest niewystarczająco poważnie (49 proc. średnia versus 58 proc. młodzi).

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/mcdonald-s-nowe-standardy-higieny-po-epidemii-wideo ##

Kiedy już otwarte zostały galerie handlowe, 19 proc. Polaków zadeklarowało ograniczyć odwiedzanie tego typu obiektów ze względu na ryzyko zarażenia. Widać jednak w tym wypadku bardzo dużą różnicę między grupą wiekową 18-24 lata a 25-34 lata. W przypadku pierwszej z nich 25 proc. osób deklaruje, że rzadziej pójdzie do dużych sklepów, gdyż obawia się zarażenia, w drugiej – odsetek ten spada o połowę – do 13 proc..

Młodzi ludzie przeciwni szybkiemu tempu odmrażania gospodarki

Widoczna jest też różnica w postrzeganiu tempa odmrażania gospodarki – 31 proc. osób z najmłodszej grupy wiekowej uważa, że jest ono za szybkie – to 8 p.p. więcej niż w kolejnej grupie (25-34 lata), gdzie odsetek ten wynosi 26 proc..

W pierwszej fazie izolacji, pod koniec marca osoby młode w wieku 16-24 lat częściej niż starsze wskazywały na poczucie izolacji społecznej. O ile średnio 16 proc. osób wskazywało, że bardzo odczuwa izolację społeczną, o tyle w najmłodszej grupie badanych ten odsetek wynosił 26 proc.

Młodzi ludzie mieli już też na początku dużą świadomość, jak należy się zachować w przypadku objawów koronawirusa – 17 proc. z nich uważało, że przy jakichkolwiek objawach wskazujących, że można być zarażonym należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, zaś wyniki dla ogółu społeczeństwa był niemal o połowę niższy i wynosił 10 proc.. Wśród młodych ludzi więcej osób wskazy nawało poczucie nieszczęścia towarzyszące izolacji (5 proc.), podczas gdy dla ogółu badanych odsetek ten wynosił zaledwie 1 proc.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/koronawirus-jak-leczyc-objawy-podrozowanie-na-co-uwazac ##

Również wśród osób, które częściej teraz zamawiają jedzenie z dowozem największą grupę stanowią osoby z najmłodszej grupy wiekowej (44 proc. versus 34 proc. ogółem).

- Pandemia koronawirusa dotknęła młodych ludzi w sposób szczególny. Zamknięto szkoły, uczelnie, z dnia na dzień pozbawiono młodzież kontaktu z rówieśnikami oraz możliwości realizowania swojego hobby na zajęciach dodatkowych czy pracy dodatkowej, w przypadku studentów. Z dnia na dzień musieli się przestawić na naukę zdalną, która, przynajmniej w początkowym stadium odbiegała od ideału. Dlaczego młodzi ludzie są bardziej przepełnieni obawami niż starsi? Możemy wyróżnić trzy przyczyny. Pierwsza z nich to brak wcześniejszych doświadczeń z sytuacjami zagrożenia. O ile osoby starsze mogą pamiętać stan wojenny, komunizm, katastrofę w Czarnobylu czy choćby kryzys gospodarczy 12 lat temu, o tyle osoby z najmłodszej grupy wiekowej takich doświadczeń nie mają. Dlatego pandemia, która dotyczy całego świata, wpływa na życie miliardów ludzi jawi im się jako dużo większe zagrożenie niż w rzeczywistości jest. Druga przyczyna to troska o swoje zdrowie. To młodzi ludzie wprowadzają modę na wegetarianizm czy weganizm, podkreślają konieczność dbania o środowisko naturalne. Dlatego, nawet jak nie są w głównej grupie ryzyka, postrzegają je jako zagrożenie dla swojego zdrowia – komentuje Łukasz Mazurkiewicz, prezes zarządu ARC Rynek i Opinia.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/juz-trzy-czwarte-polakow-zaciska-pasa-w-obliczu-kryzys-koronawirus ##

Wyniki pochodzą z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia między drugą połową marca 2020 roku a pierwszą połową czerwca 2020 roku. W przypadku wszystkich badań próba wynosiła minimum N=1000 i była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości. Wszystkie badania zostały przeprowadzone metodą CAWI na panelu ePanel.pl.

Autor:jd

Więcej informacji:koronawirus, ARC Rynek i Opinia, pandemia,

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas