Radio2019-12-06
5

„Noblowskie” „Fakty” RMF FM we wtorek na żywo ze Sztokholmu

We wtorek 10 grudnia radio RMF FM będzie nadawało specjalne wydania swoich „Faktów” prosto ze Sztokholmu, gdzie Olga Tokarczuk odbierze literacką Nagrodę Nobla. Specjalny serwis z tej okazji pojawi się też na stronie RMF24.pl.

Specjalny serwis informacyjny rozpocznie się o godz. 14.00, później co godzinę, aż do wieczora „Fakty” będą nadawane ze Szwecji. Dziennikarze będą relacjonować wydarzenia z Filharmonii w Sztokholmie: to w niej o godz. 16.30 zacznie się ceremonia wręczenia Nagród Nobla. Następnie reporterzy przeniosą się pod Ratusz, gdzie od godz. 19.00 do późnej nocy odbywać się będzie noblowski bankiet. A w środę, 11 grudnia noblistka będzie specjalnym gościem Faktów RMF FM.

Do Sztokholmu jedzie wóz satelitarny oraz dziennikarze i producenci; szefowa redakcji kulturalnej Katarzyna Sobiechowska-Szuchta, Tomasz Staniszewski,  Mateusz Chłystun oraz Michał Dukaczewski. - Proponujemy słuchaczom uczestniczenie w tym niezwykłym wydarzeniu, przenosząc ich jak najbliżej miejsca, gdzie będą działy się ważne fakty dla polskiej kultury - mówi Marek Balawajder, szef działu informacji RMF FM.

- W Szwecji będziemy oczywiście kilka dni wcześniej, na miejscu porozmawiamy z tłumaczami i wydawcami Olgi Tokarczuk, współautorami jej międzynarodowego sukcesu.  We wtorek przed południem odwiedzimy Muzeum Noblowskie w Sztokholmie, szukając w nim pamiątek po polskich noblistach. Ruszymy też śladami Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej przypominając ich sztokholmskie ścieżki, zabawne anegdoty z gali i bankietów, przywołamy też atmosferę tamtych grudniowych dni w 1980 i 1996 roku - relacjonuje Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.

Nie tylko „Fakty” będą prezentowane ze Sztokholmu. Specjalny serwis pojawi się też na portalu RMF24.pl. - Na pewno przybliżymy zwyczaje i tradycje związane z nagrodą Nobla, pokażemy postacie wcześniejszych polskich noblistów, ale też sięgniemy po ciekawostki. Czytelnicy dowiedzą się na przykład, dlaczego Sienkiewicz sam pojechał po odbiór nagrody, albo jaki dowcip opowiedziała w Sztokholmie Wisława Szymborska. Nie zapomnimy też o postaci samego fundatora, czyli Alfreda Nobla - mówi odpowiadająca za serwis noblowski Joanna Potocka.

Z danych Radio Track Kantar Polska wynika, że w okresie od sierpnia do października br. w grupie wiekowej 15-75 lat udział stacji RMF FM pod względem słuchania wyniósł 27,8 proc.

Autor:jk

Więcej informacji:RMF FM, Nagroda Nobla, Olga Tokarczuk

KOMENTARZE(5)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas