Telewizja2022-08-20
6

Co trzecie gospodarstwo domowe ma telewizor nieprzystosowany do nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Tylko 64 proc. Polaków ma odbiornik telewizyjny dostosowany do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji  cyfrowej - wynika z badania agencji Inquiry, którego wyniki udostępniono portalowi Wirtualnemedia.pl.

W Polsce zmienił się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy system DVB-T zastąpiono bardziej nowoczesnym DVB-T2/HEVC. W porównaniu z poprzednim standardem, DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation - standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji skompresowanych danych - przyp.red.) ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy zyskują również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

Pod koniec czerwca zakończono w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Objął on MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie jest nadawanych większość stacji komercyjnych. To m.in. TVN, Polsat, TV4, TV Puls, Antena HD i TV Trwam. Pierwotnie zmiana miała objąć też MUX-3 z głównymi kanałami TVP w ofercie.

W marcu, kilka dni przed rozpoczęciem zmiany standardu, minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalszą emisję multipleksu z TVP1, TVP2 i TVP Info w starym standardzie. Szef UKE na to przystał w związku z wojną na Ukrainie. TVP na DVB-T2/HEVC musi przejść dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Telewizja satelitarna głównym kanałem odbioru telewizji w nowym standardzie

27 czerwca 2022 zakończył się ostatni etap zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Dzięki temu każdy będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji, a w niej więcej kanałów, lepszą jakość i szereg usług dodatkowych.

Agencja Inquiry sprawdziła, jak zmiana ta została przyjęta w polskim społeczeństwie tuż przed wprowadzeniem zmiany.

Największa grupa Polaków odbiera sygnał telewizyjny za pomocą telewizji satelitarnej (37 proc.) lub kablowej (kolejne 25 proc.) - wynika danych Inquiry, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl.

 Co czwarty Polak wykorzystuje sygnał z telewizji naziemnej (25 proc.),  a co szósty nie korzysta z telewizji w ogóle (17 proc.). Warto zauważyć, że aż 89 proc. badanych słyszało o  zmianie standardu DVB-T2/HEVC.

Mimo to wśród osób korzystających z telewizji naziemnej tylko 64 proc. posiada dostosowany do tej zmiany telewizor. Niemal jedna trzecia tej grupy badanych (30 proc.) nie posiada odpowiedniego sprzętu, większość z nich planuje jednak go przystosować. Niewielka grupa (6 proc.) nie orientuje się, czy ich telewizor jest przystosowany do nowego standardu.

Niewiele osób skorzystało z dofinansowania do telewizorów lub dekoderów

Zdecydowana większość osób posiadających dostosowany do nowego standardu telewizor, nie skorzystała jednak z rządowego na to dofinansowania (81 proc.). Jedynie  15 proc. tej grupy skorzystało z dofinansowania na zakup dekodera. Jeszcze mniej, bo tylko 4 proc., skorzystało z dofinansowania na zakup telewizora.

Stosunek Polaków do wyłączenia kanałów komercyjnych z częstotliwości MUX-3 jest raczej negatywny. Dla 46 proc. badanych jest to obojętne. Negatywnie do tego faktu odnosi się jednak 41 proc. Polaków, a pozytywnie tylko 13 proc..

Badanie zostało zrealizowane w czerwcu 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1017 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Autor:jd

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas