Internet2014-11-28
3

Parlament Europejski przegłosował podział Google

458 głosami za, przy 174 przeciw, Parlament Europejski przyjął rezolucję, która może skutkować podziałem Google na mniejsze spółki na rynku europejskim. Koncern na razie milczy w tej sprawie.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim jest skutkiem projektu, który został przedstawiony przez europarlamentarzystów zrzeszonych w Europejskiej Partii Ludowej oraz Socjalistów. Według nich Google wykorzystuje na Starym Kontynencie swoją dominującą pozycję w walce z konkurentami, a zaradzić tej sytuacji ma podział koncernu w Europie na mniejsze części (więcej informacji tutaj).

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji nie mówi konkretnie o Google. Wzywa ona do zmuszenia wszystkich firm działających w branży nowych technologii do tego, by oddzieliły swoje wyszukiwarki internetowe od innych oferowanych usług. Nie ma jednak wątpliwości, że europarlamentarzyści mieli na myśli przede wszystkim firmę z Mountain View, która obecnie posiada 90-procentowy udział w europejskim rynku wyszukiwarek.

Polski oddział Google, zapytany przez Wirtualnemedia.pl o stanowisko w sprawie rezolucji odmówił udzielenia komentarza. Firma zwraca jednak uwagę na to, że w instytucjach europejskich opinie na temat oddzielenia wyszukiwarek od innej działalności komercyjnej nie są jednolite.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/google-16-5-mld-usd-przychodu-i-2-8-mld-usd-zysku-w-iii-kw ##

Taką sytuację zdaje się potwierdzać stanowisko Güntera Oettingera, komisarza UE ds. gospodarki rynkowej i społeczeństwa, który w rozmowie opublikowanej na blogu niemieckiego dziennikarza Rolanda Tichy’ego stwierdził, że europejski podział Google na mniejsze spółki będzie „instrumentem polityki centralnego sterowania, a nie gospodarki wolnorynkowej”. Oettinger zaznaczył też, że użyje wszystkich dostępnych mu środków, by nie dopuścić do podziału Google i innych firm, które w swoim portfolio posiadają zarówno wyszukiwarki, jak i inne usługi.

Dokument przegłosowany przez Parlament Europejski na razie nie pociąga za sobą żadnych prawnych konsekwencji. Odpowiednie decyzje w sprawie ewentualnego podziału Google mogą zostać podjęte i wprowadzone w życie jedynie przez Komisję Europejską.

Autor:ps

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas