Technologie2023-01-04
7

Aplikacja używana do piractwa IPTV ma zniknąć ze sklepu Google w Android TV

Aplikacja IPTV Smarters Pro w sklepie Google Play w telewizorze z Android TVAplikacja IPTV Smarters Pro w sklepie Google Play w telewizorze z Android TV

Sąd w Madrycie wydał nakazał usunięcia ze sklepu Google Play popularnej aplikacji IPTV Smarters Pro, która przez użytkowników systemu operacyjnego Android TV jest często używana do korzystania z pirackich treści. Skargę w tej sprawie złożyła hiszpańska La Liga.

Mimo orzeczenia hiszpańskiego sądu – przynajmniej w Polsce – aplikacja nadal jest dostępna w sklepie Google Play. Już na początku 2022 roku La Liga wezwała do usunięcia lub zablokowania 20 aplikacji i 30 serwisów streamingowych, które nielegalnie transmitują jej rozgrywki. W Hiszpanii zaczęło obowiązywać prawo, które umożliwia szybkie blokowanie tego typu usług.

Walka z piractwem IPTV nie jest jednak łatwa. Google co jakiś czas usuwa aplikacje używane do piractwa ze sklepu z oprogramowaniem. Taki los spotkał na przykład popularną kiedyś Smart IPTV. Posiadacze telewizorów i przystawek z Android TV mogą jednak „ręcznie” pobrać usunięte oprogramowanie albo skorzystać z innych aplikacji, których nadal dostępnych są setki. Na azjatyckich platformach zakupowych tanio można też kupić listy kanałów i treści VoD, obejmujące większość atrakcyjnych stacji i produkcji z całego świata.

La Liga chwali się sukcesami w walce z piractwem

La Liga poinformowała w komunikacie, że 23 grudnia ub.r. sąd w Walencji skazał właściciela stron www.verdirectotv.com i www.verdirectotvnet.tv z nielegalnymi transmisjami jej meczów na karę 14 miesięcy więzienia. Taki wyrok był możliwy dzięki orzeczeniu hiszpańskiego Sądu Najwyższego z czerwca 2022 roku, który pozwolił na surowsze traktowanie piratów IPTV. Za nielegalne transmitowanie meczów La Ligi grozi teraz od 6 miesięcy do 4 lat więzienia, a kiedy szkoda jest szczególna to nawet 6 lat.

Po skardze La Ligi 13 grudnia 2022 roku duński sąd zgodził się na zablokowanie strony internetowej rojadirecta.me, która również transmitowała nielegalnie rozgrywki hiszpańskiej ligi piłkarskiej. W orzeczeniu sędzia przyznał, że doszło do naruszenia praw autorskich. La Liga podkreśla, że jej działania są prowadzone w obronie przemysłu piłkarskiego w kraju, który zatrudnia 185 tys. osób, generując 1,37 proc. PKB i przynosząc 4,1 mld euro podatków.

Niedawno informowaliśmy, że aż 17 mln mieszkańców Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii korzysta z pirackich usług w IPTV. Z raportu Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA), przeprowadzonego przez Uniwersytet w Bournemouth wynika jednak, że odsetek mieszkańców Polski używających nielegalnych serwisów i list kanałów to zaledwie 1,5 proc. Nad Wisłą jest mniej piratów niż w Europie Zachodniej. Na świecie pod tym względem niechlubnym liderem są Stany Zjednoczone. Tam też usługi płatnej telewizji i serwisy streamingowe należą do najdroższych, a oferta jest najbardziej rozdrobniona.

Autor:ag

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas