Biznes2018-01-17
4

PKN Orlen wchodzi w e-commerce

PKN Orlen planuje inwestycje w obszarze handlu internetowego. To element przyjętej strategii rozwoju koncernu na lata 2017-2021.

Produkty mają być sprzedawane w modelu click&collect (zakup online z odbiorem osobistym na stacji Orlenu) lub na zasadach klasycznego sklepu internetowego. Paliwowy koncern nie zdradza na razie żadnych szczegółów na temat terminów wdrażania nowej inwestycji oraz jej zakresu.

Wiadomo, że plany uruchomienia sprzedaży internetowej stanowią element przyjętej strategii rozwoju spółki w obszarze handlu pozapaliwowego.

- Zgodnie z ogłoszoną w 2016 roku strategią koncernu na lata 2017-2021 jednym z istotnych kierunków rozwoju obszaru detalicznego są usługi e-commerce, związane ze zmianami zachodzącymi w nowoczesnym handlu i ewoluującymi wraz z nimi potrzebami klientów. Na tym etapie jest jednak zdecydowanie zbyt wcześnie, by mówić o konkretnej formule czy terminach wdrożenia tego typu rozwiązań przez koncern - czytamy w komunikacie PKN Orlen przesłanym do redakcji portalu Wirtualnemedia.pl.

Jak dodają przedstawiciele spółki, zapowiedzi wejścia w sektor e-commerce wprowadzane będą niezależnie od ostatnio ogłoszonych planów rozszerzenia sprzedaży hurtowej na stacjach o kilkanaście grup produktów (w tym mięsa, ubrań czy sprzętu AGD).

- Plany rozwojowe obszaru e-commerce, są niezależne od pilotażu zmian systemu dystrybucji oferty sklepowej w ramach naszej sieci - informuje biuro prasowe PKN Orlen.

PKN Orlen uruchomi punkty szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych

Orlen rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swych stacjach paliw. Inwestycja realizowana będzie w latach 2018-19, a pierwsze punkty zostaną uruchomione jeszcze w tym roku - zapowiedział płocki koncern.

PKN Orlen podał, że w związku z planem uruchomienia punktów ładowania ogłoszono postępowanie zakupowe RFP na 23 ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW. "Jeszcze w 2018 r. kierowcy będą mieli możliwość naładowania aut elektrycznych na wybranych stacjach zlokalizowanych przy trasach tranzytowych w Polsce" - podkreśliła spółka.

Według PKN Orlen "planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim". "Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym" - zapowiedział płocki koncern. Wyjaśnił jednocześnie, że "stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20 do 80 proc. pojemności w ok. 20-30 minut".

PKN Orlen zaznaczył, że konkretne lokalizacje punktów ładowania, które planuje uruchomić spółka, "zostaną podane w dalszej części postępowania zakupowego". "Oprócz lokalizacji tranzytowych, ładowarki pojawią się również pod siedzibami firmy w Płocku i Warszawie" - przyznał płocki koncern.

"Inwestycja w elektromobilność w Polsce, wpisująca się w strategiczne plany rozwojowe naszej gospodarki, pozwoli nam znacząco poszerzyć know-how, zdobyte między innymi na zagranicznych rynkach. Będzie również ważnym bodźcem rozwojowym dla całego rynku paliw alternatywnych w naszym kraju. Chcemy by w 2019 r. kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi, korzystając z naszych punktów ładowania" - powiedział prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, cytowany w środowym komunikacie spółki.

Jak podkreślił płocki koncern, inwestycja związana z uruchomieniem punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych wpisuje się w strategię rozwoju tej spółki, "przewidującą konsekwentne przygotowywanie sieci do sprzedaży paliw alternatywnych". "Już teraz w ramach współpracy z firmą Tesla, na stacjach grupy Orlen działają punkty ładowania samochodów elektrycznych tego producenta w Polsce, na stacji Orlen w Kostomłotach oraz w Katowicach, i w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii" - przypomniała spółka.

PKN Orlen dodał, że także w Czechach "planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina w partnerstwie z CEZ" - obecnie działa tam jeden punkt, zlokalizowany w mieście Vrchlabi.

PKN Orlen wspomniał również, że w 2017 r. uruchomiono pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem na niemieckiej stacji tego koncernu działającej pod marką Star, w miejscowości Muelheim, a "w tym roku planowane są dalsze działania w tym obszarze". Spółka dodała, że w Czechach na 35 stacjach należących do jej grupy można tankować CNG.

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jeden z największych tego typu w Europie. Na terenie Polski ma 1758 stacji paliw. Pod koniec drugiej połowy zeszłego roku koncern wprowadził markę własną O!, w ramach której obecnie sprzedawana jest woda, w planach zaś jest powiększanie asortymentu o przekąski, słodycze i napoje. Jest to element strategii rozbudowy obszaru handlu detalicznego, głównie za pośrednictwem sieci sklepów O!Shop.

Autor:jd

Więcej informacji:PKN Orlen, e-commerce

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas