Badania2015-05-13
2

Polacy chcą od banków wsparcia w rozsądnym pożyczaniu pieniędzy (infografika)

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Niemal dwie trzecie Polaków oczekuje od banków pomocy w rozsądnym pożyczaniu pieniędzy - wynika z badania TNS Polska.

Zapytani o kwestię rozsądnego podejścia do pożyczania pieniędzy, Polacy główną rolę przypisują bankom: 59 proc. jest zdania, że to one powinny wspierać takie podejście. 39 proc. wskazuje tutaj Rzecznika Praw Konsumenta, a 12 proc. - organizacje pozarządowe.

Na tym tle źle oceniane są dotychczasowe działania instytucji finansowych w kwestii pożyczania pieniędzy. 64 proc. badanych jest zdania, że reklamy pożyczek i kredytów zachęcają do bezmyślnego wydawania pieniędzy.

Polacy wolą unikać pożyczek. Nawet, jeśli posiadają zdolność kredytową - co deklaruje ponad połowa respondentów - to ostrożnie podchodzą do pożyczania pieniędzy. 48 proc. woli unikać zadłużania się za wszelką cenę, a 64 proc. boi się wpaść w spiralę zadłużenia. Jednocześnie 30 proc. uważa, że pożyczki są dla osób z problemami finansowymi. Połowa respondentów deklaruje, że lepiej oszczędzać i zrealizować swoje plany, gdy już uzbiera się potrzebna kwota. Jednocześnie 54 proc. twierdzi, że trudno jest coś odłożyć, jeśli niewiele zostaje w ciągu miesiąca.

Mimo ogólnej niechęci do pożyczania pieniędzy, Polacy są w stanie wskazać takie obszary swojego życia osobistego i zawodowego, na które uważają, że warto pożyczyć pieniądze. Osoby, które wcześniej korzystały z pożyczek, częściej podzielają taką opinię. Blisko jedna trzecia tych, którzy w ciągu ostatnich 3 lat korzystali z pożyczek, uważa że warto pożyczyć na coś ważnego i wartościowego (32 proc. w porównaniu do 19 proc.). Podobną przewagę osób mających doświadczenie z pożyczaniem widać w przypadku kredytowania innych celów: inwestycji w siebie lub rodzinę (23 proc. w porównaniu do 13 proc.) czy rozwoju firmy (22 proc. w porównaniu do 16 proc.).

Zmianę swojego podejścia do pożyczek rozważyłaby również niemal jedna czwarta tych, którzy nie zadłużali się w ciągu ostatnich 3 lat. Jej warunkiem są wiarygodne i jasne informacje jak rozsądnie pożyczać pieniądze z instytucji finansowych.

Badanie „Barometr ING: Jak pożyczają Polacy” zostało przeprowadzone przez TNS Polska dla ING Banku Śląskiego w ramach badania Omnibus realizowanego metodą CAPI, na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku 15+, w terminie 13-19 marca 2015 r.

Autor:km

Więcej informacji:pożyczki, kredyty, banki

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas