Badania2022-12-29
5

Polscy piłkarze powinni grać w reprezentacji za darmo? Opinie podzielone

Mateusz Morawiecki podczas spotkania z piłkarską reprezentacją Polski, fot. Łączy Nas PiłkaMateusz Morawiecki podczas spotkania z piłkarską reprezentacją Polski, fot. Łączy Nas Piłka

Co piąta osoba zdecydowanie nie chce, by polscy piłkarze dostawali wynagrodzenie za granie w Reprezentacji Polski, odwrotnie uważa co dziesiąty badany - wynika z badania agencji Pentagon Research.

Po tzw. aferze premiowej w mediach zaczęła się dyskusja, czy za grę w reprezentacji piłkarze Polski powinni dostawać wynagrodzenie. Serwis WP SportoweFakty ujawnił, że premier Mateusz Morawiecki obiecał kadrze biało-czerwonych co najmniej 30 mln złotych (niektóre źródła mówiły nawet o 50 mln) za wyjście z grupy na mundialu w Katarze, z pieniędzy podatników.

Byłaby to premia dodatkowa, bo piłkarze i trenerzy dostali od Polskiego Związku Piłki Nożnej gaże za zakwalifikowanie się na mistrzostwa, a dodatkowe pieniądze trafiły na ich konta za wyjście z grupy. PZPN podzieli się z nimi środkami od światowej federacji FIFA, w mediach sportowych podawano, że może to być 40 proc. z 4 mln dolarów.

Praktyka wypłacania gaży za grę w barwach narodowych wygląda różnie - nie w każdym kraju przyjęło się, by płacić reprezentantom. Bez wynagrodzeń grali latami np. reprezentanci Chorwacji, która z Kataru wyjechała z brązowanymi medalami. Lider drużyny Luka Modrić mówił w wywiadach, że gra w kadrze to honor i piłkarz nie powinien brać za to pieniędzy.

Polscy piłkarze bez wynagrodzenia od reprezentacji

Agencja Pentagon Research zapytała Polaków o to, czy narodowa kadra piłkarzy powinna dostawać wynagrodzenie za grę w biało-czerwonych barwach. Zdania są podzielone - łącznie 45 proc. ankietowanych odpowiedziało, że za grę w kadrze Polski piłkarzom należy się wynagrodzenie. Przeciwnego zdania jest 41 proc. pytanych.

Spośród odpowiedzi, co dziesiąta brzmi "zdecydowania tak", a co piąta "zdecydowanie nie". Zdania na ten temat nie ma 15 proc. badanych.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 13-16 grudnia 2022 roku na próbie 1000 respondentów zarejestrowanych w internetowym panelu badawczym Pentagon Online.  Jako technikę badawczą wykorzystano ankietę internetową (CAWI). Próba dobierana była metodą kwotową i jest reprezentatywna pod względem struktury płci i wieku dla populacji mieszkańców Polski w wieku 18 - 65 lat.

Autor:jd

KOMENTARZE(5)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas