Kultura2021-03-05
32

Rada Języka Polskiego oficjalnie nie rekomenduje używania słowa Murzyn

Podczas posiedzenia plenarnego Rada Języka Polskiego oficjalnie zaakceptowała opinię dr hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, odradzającą użycie w dyskursie publicznym rzeczownika Murzyn.

Językoznawca dr hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu ubiegłego roku wydał opinię dotycząca pejoratywnego wydźwięku rzeczownika Murzyn w odniesieniu do osoby o czarnym kolorze skóry.

Zdaniem językoznawcy słowo Murzyn mimo iż kiedyś miało wydźwięk neutralny, współcześnie " jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne". Warto dodać, że jego stanowisko w chwili wydania było jedynie odpowiedzią na pojedynczy  list z prośbą o opinię na temat "pejoratywizacji rzeczownika Murzyn".

Wartym podkreślenia jest, iż jedną z kompetencji RJP zapisaną w ustawie o jest wydawanie opinii o używaniu języka polskiego w przestrzeni publicznej. Ponadto Rada w ramach prowadzonej poradni językowej pomaga ludziom rozwiewać różnego typu wątpliwości związane z polszczyzną - taką poradą był artykuł prof. Marka Łazińskiego o słowie Murzyn.

Murzyn jest archaizmem, słowo obarczone złymi skojarzeniami

- Słowa Murzyn nie [zalecam] używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu (jak Murzyn zrobił swoje… w cytacie z Fryderyka Schillera). Ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących, ograniczam swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły. W tych kręgach zresztą omawiane tu słowa i tak są używane coraz rzadziej, ponieważ większość mówiących ma świadomość, że budzą co najmniej kontrowersje - napisał Łaziński.

Językoznawca dodał jednocześnie, że słowa Murzyn "osoby przyzwyczajone do języka sprzed lat będą dalej używać (…) w rozmowach prywatnych w przekonaniu, że słowo to jest neutralne". - Dlatego nie zachęcam do poprawiania wszystkich i w każdej sytuacji. Sam nie mówię Murzyn od lat nawet w rozmowach prywatnych, innych zachęcam, by nie używali tego słowa w przestrzeni publicznej - zarekomendował naukowiec.

Stanowisko dr hab. Marka Łazińskiego Marka Łazińskiego jako oficjalną opinię przyjęła na posiedzeniu plenarnym  Rada Języka Polskiego  "bez głosów sprzeciwu".

Autor:jd

KOMENTARZE(32)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas