Radio2024-02-09
21

Rada Mediów Narodowych dalej wybiera władze mediów publicznych

Krzysztof Czabański, fot. AKPAKrzysztof Czabański, fot. AKPA

Choć sądy rejestrowe wpisały do KRS postawienie rozgłośni regionalnych Polskiego Radia w stan likwidacji, to Rada Mediów Narodowych zachęca do wysyłania kandydatur do rad nadzorczych trzech takich stacji. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że członkowie tych gremiów zostaną wyłonieni 15 lutego. 

Członkowie RMN otrzymali informację o czwartkowym posiedzeniu. Przewodniczący Krzysztof Czabański zauważył, że upłynęły kadencje członków rad nadzorczych Polskiego Radia Pomorza i Kujaw i Radia Olsztyn. Ponadto z zasiadania w radzie nadzorczej Radia Gdańsk zrezygnował Jan Kreft. Szef RMN prosi o nadsyłanie kandydatur na te stanowiska do środy 14 lutego do godz. 14.

Ponadto Rada Mediów Narodowych ma przeanalizować dokumenty dotyczące Rady Programowej TVP. Członek RMN Marek Rutka wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że po śmierci Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej i objęciu przez Joanną Scheuring-Wielgus funkcji wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, są w niej dwa wakaty.

Spółki mediów publicznych postawione w stan likwidacji

Rada Mediów Narodowych od początku nie uznaje zmian w mediach publicznych dokonywanych przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Kiedy szef resortu kultury wyznaczył nowe władze, Telewizji Polskiej zdominowane przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości gremium wskazało na prezesa TVP Michała Adamczyka. Później RMN wskazała na członka zarządu nadawcy publicznego Tomasza Owsińskiego.

Pod koniec grudnia minister Sienkiewicz zaczął proces postawienia spółek mediów publicznych w stan likwidacji. Sądy w Warszawie nie zgodziły się na to w przypadku Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Powodem była sprzeczność tych kroków z ustawą o radiofonii i telewizji. Trwa procedura odwoławcza, dlatego likwidatorzy tych spółek dalej nimi zarządzają i zamierzają ustępować na rzecz nominatów RMN.

Sądy rejonowe zgodziły się natomiast na wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego likwidacji: Radia Szczecin, Radia Rzeszów, Radia Zachód, Radia Wrocław, Radia Łódź, Polskiego Radia Białystok, Radia Kraków, Radia dla Ciebie, Radia Gdańsk, Radia Katowice, Radia Opole, Radia Koszalin, Radia PiK, Radia Olsztyn i Radia Kielce. Sąd w Świdniku odrzucił natomiast wniosek o postawieniu w stan likwidacji Radia Lublin.

Autor:ag

KOMENTARZE(21)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas