Radio2020-07-13
32

Trójka i Jedynka spadły poniżej 5 proc. udziału - to najgorsze wyniki w historii badania Radio Track. Liderem RMF FM

W drugim kwartale br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM, które pochwalić się mogło największym wzrostem udziału w zestawieniu. Z kolei najwięcej straciła Jedynka, a siostrzana Trójka została wyprzedzona przez Audytorium 17. Stacje Polskiego Radia zanotowały rekordowo najgorsze wyniki w historii badania Radio Track - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Udział RMF FM pod względem słuchania w okresie od drugim kwartale 2020 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 30,1 proc. - wynika z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl. Względem analogicznego okresu rok wcześniej udział zwiększył się o 3,1 pkt. proc. - zdecydowanie najbardziej w zestawieniu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Na drugim miejscu znalazło się Radio ZET z udziałem na poziomie 12,9 proc. (udział tej stacji względem fali kwiecień-czerwiec 2020 wzrósł o 0,8 pkt. proc.). W styczniu br. funkcję dyrektora informacji Radia ZET przejęła Katarzyna Kawka, poprzednio zajmująca takie stanowisko w Antyradiu i Meloradiu (wszystkie stacje należą do Eurozetu). Poprzednią szefową informacji w Radiu ZET była Katarzyna Buszkowska. Od kwietnia ub.r. redaktorem naczelnym stacji jest na stałe Michał Celeda, a dyrektorem muzycznym - Agnieszka Woźniak.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/radio-sluchalnosc-dyrektorzy-i-prezesi-marzec-maj-2020 ##

Ostatnią lokatę podium uzupełnia sieć Eska. Jej udział w rynku wyniósł 7 proc. (spadek o 0,9 pkt. proc.).

PR1 i PR3 z rekordowo niską słuchalnością

Tuż za podium uplasowało się Audytorium 17, które awansowało z miejsca szóstego. Udział stacji wzrósł o 0,4 pkt. proc. do 5 proc.

Z czwartej na piątą pozycję z udziałem na poziomie 4,9 proc. spadła publiczna Jedynka. To najniższy wynik stacji w historii powadzenia pomiarów radiowych. W najnowszej fali udział rozgłośni zmalał o 1,2 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu.

Z piątej na szóstą lokatę spadła Trójka, której wynik zmniejszył się o 1 pkt. proc. do 4,3 proc. Jest to najniższy udział przynajmniej od początku lat 2000 (dotychczas najniższy udział Trójka miała w fali marzec-maj 2020 - wynik stacji wyniósł wówczas 4,6 proc.). W połowie maja unieważniono wydanie Listy Przebojów Trójki, w którym wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój” (w utworze piosenkarz skrytykował wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Powązkach 10 kwietnia - nie wymieniając przy tym nazwiska polityka). W kolejnych dniach ze stacją pożegnał się prowadzący listę Marek Niedźwiecki, następnie ze stacji w trybie natychmiastowym odeszło większość kluczowych dziennikarzy. Wydarzenia wokół stacji zostały ocenione jako poważny kryzys wizerunkowy - nie tylko w mediach publicznych, ale w partii rządzącej w ogóle.

W sierpniu 2018 roku zmienił się prezes Polskiego Radia - najpierw zawieszonego, a niedługo potem odwołanego Jacka Sobalę zastąpił Andrzej Rogoyski - początkowo oddelegowany na to stanowisko z rady nadzorczej, a w listopadzie 2018 roku powołany na nie na stałe. Natomiast w marcu ub.r. z zarządu spółki odwołano Mariusza Staniszewskiego, w jego miejsce nie wyznaczono nowej osoby. W grudniu ub.r. decyzją Rady Mediów Narodowych na członka zarządu publicznej rozgłośni powołana została Agnieszka Kamińska.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/prezes-polskiego-radia-ma-pozostac-na-stanowisku ##

Z 12. na 10. miejsce awansowało TOK FM, które zanotowało najwyższy udział w historii - wynoszący 2,64 proc. (po wzroście o 0,58 pkt. proc.).

Duży spadek osiągnęło VOX FM, którego wynik zmniejszył się o 0,9 pkt. proc. do 3 proc. Stacja spadła z siódmego na ósme miejsce.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

Dane o rynku radiowym w ostatnim roku.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/ogladalnosc-programow-informacyjnych-kwiecien-2020-fakty-liderem-rekord-wiadomosci ##

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy - 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Autor:Michał Kurdupski

KOMENTARZE(32)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas