Prasa2015-02-16
1

Reporterzy bez Granic: wolność mediów w odwrocie, Polska 18. na świecie (top 180)

fot. Pixabayfot. Pixabay

Finlandia, Norwegia i Dania to kraje, w których najbardziej przestrzegana jest niezależność mediów i wolność dziennikarzy w dostępie do informacji. Najgorsza sytuacja jest w Turkmenistanie, Korei Północnej i Erytrei - wynika z raportu Reporterów bez Granic.

Raport World Press Freedom Index jest prezentowany co roku przez organizację Reporterzy bez Granic i obejmuje 180 krajów na świecie. W rankingu zbierane są wypadki łamania zasad pluralizmu i niezależności mediów, bezpieczeństwa dziennikarzy, ocenia się także otoczenie legislacyjne i administracyjne, w którym w danym kraju działają media. Na podstawie ocen przyznawane są punkty - im ich mniej, tym wyższe miejsce w zestawieniu.

Czołówka rankingu od kilku lat pozostaje bez zmian - na czele jest Finlandia z wynikiem 7,52 pkt, która obecnie wyprzedza Norwegię (7,75 pkt) oraz Danię (8,24 pkt). Na drugim końcu listy znajdują się państwa, w których wolność mediów jest najbardziej ograniczana, a dziennikarze nie mogą czuć się tam bezpieczni. Są to Turkmenistan (80,83 pkt), Korea Północna (83,25 pkt) oraz Erytrea (84,86 pkt).

 

Raport Reporterów Bez Granic podkreśla, że w 2014 r. nastąpiło globalne pogorszenie warunków pracy dziennikarzy, a ich wolność i swoboda w docieraniu do informacji podlega coraz większym ograniczeniom. W ub.r. światowy wskaźnik naruszeń standardów wobec dziennikarzy i mediów wyniósł 3719 pkt, co oznacza wzrost o 7,6 proc. w porównaniu z rokiem 2013.

Wśród regionów ujętych w rankingu najgorzej wypadła Unia Europejska i Bałkany, gdzie wskaźnik naruszeń wolności mediów wzrósł o 5,6 proc. W komentarzu do raportu jego autorzy tłumaczą, że taki wynik nie oznacza pogorszenia warunków pracy dziennikarzy w większości krajów unijnych. Chodzi jednak o nowo przyjęte oraz stowarzyszone z UE państwa, w których odpowiednie standardy wymagane przez Unię nie zostały jeszcze wprowadzone.

Wśród największych spadków w tegorocznym rankingu przewodzi Andora, która pojawiła się o 32 oczka niżej niż w poprzednim notowaniu. Spadek o 26 pozycji zaliczył też Timor Wschodni, z kolei o 25 miejsc słabszą pozycję w zestawieniu zanotowało Kongo. Na drugim biegunie znalazły się państwa, których wolność mediów zyskała najbardziej. Mongolia poprawiła swoją lokatę o 34 pozycje zajmując obecnie 54 miejsce. Tonga zyskała 19 oczek, a Madagaskar jest wyżej o 17 miejsc.

Polska znalazła się w rankingu World Press Freedom Index 2015 na 18 miejscu z wynikiem 12,7 pkt, poprawiając swoją pozycję o jedno miejsce w porównaniu z poprzednią edycją raportu Reporterów Bez Granic.

Na drugiej podstronie pełne zestawienie 180 krajów pod względem wolności mediów

Autor:ps

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas