Internet2013-12-19
6

Rok 2013 w polskiej e-reklamie, prognozy na 2014 (sieci, wydawcy, agencje)

O mijającym roku w polskiej branży reklamy internetowej i perspektywach na 2014 rok opowiadają przedstawiciele czołowych sieci, wydawców i agencji. Komentują m.in. znaczenie modelu RTB i big data, wzrost reklamy wideo i mobilnej oraz zmiany w social media.

Anna Gruszka, managing & strategic director Codemedia

Wydarzenie roku
Konsolidacje między silnymi graczami- tak jak Onetu z Ringier Axel Springer pod koniec 2012 roku, tak teraz Wirtualnej Polski z Grupą o2.
 
Sukces roku
Brak kryzysu, a wręcz rozwinięcie branży digital. To, co stanowi jego fundament, czyli dane, mierzenie i szybkość operacji - zadecydowało o kolejnym udanym roku.
 
Porażka roku
Odwrót polskich gigantów. Nierentowne stały się niektóre projekty NK.pl (biuro reklamy) czy GG Network (MojaGeneracja.pl i Blip.pl), nieuchronne stały się konsolidacje.
 
Człowiek roku
Michał Brański. Wizjoner, ale i pragmatyk, co pokazuje konsolidacja o2 z WP. Mam też do niego duży szacunek za zaangażowanie w start-upy i transfer wiedzy do młodego pokolenia z naszej branży.

Trend roku
Big Data i analizy w czasie rzeczywistym. To oznacza przedefiniowanie biznesu mediowego w oparciu o przewagę informacyjną.

Prognoza na 2014
Aukcyjne modele zakupu/RTB to już standard, w 2014 roku można się spodziewać większej dojrzałości i jakości tego modelu. Na tej samej zasadzie przez ostatnie lata dojrzewał rynek sieci afiliacyjnych, SEM  czy ogólnie direct response. Cały czas na fali będzie  mobile marketing, głównie dzięki grywalizacji oraz nieuchronnemu wzrostowi rynku e-commerce a wraz z nim- zakupom przez smartfony. Łączenie danych telewizyjnych z digitalowymi podczas tzw. multiscreeningu stanie się jeszcze bardziej powszechne.

To wszystko składa się na dwa zasadnicze i uzupełniające się trendy w walce o portfel konsumenta: wiedza, czyli dane, oraz zaangażowanie. A na koniec rozliczenie za efekt/sprzedaż.

 


Olgierd Cygan, CEO i partner zarządzający Digital One

Wydarzenie roku
Cóż, definitywnie rzutem na taśmę na to zaszczytne miano zasłużył Jeff Bezos i jego Amazon Prime Air Delivery. Mimo, że zastrzegł, że minie co najmniej 5 lat do czasu, kiedy usługa wejdzie w życie na zasadach komercyjnych, ale perfekcyjny moment na ten news, na pewno zagwarantuje mu miejsce w wielu podsumowaniach roku 2013. A poza tym całkiem ciekawy pomysł, który jeszcze dodatkowo podniesie atrakcyjność zakupów w Amazon.

Sukces roku
„House of Cards” - serial stworzony na zamówienie internetowej platformy Netflix – udostępniony, chyba po raz pierwszy w historii, w całości jednego dnia (wszystkie odcinki). Przyciągnął do Netflix rzesze nowych użytkowników i potwierdził starą prawdę o tym, że oryginalny kontent jest największą wartością.

Porażka roku
Kto rozpamiętuje porażki? :) Natomiast w kategorii rozczarowań umieściłbym Google Glass (który wciąż daleki jest do przebicia się „masowego”) i Facebook (który biznesowo radził sobie w 2013 świetnie, ale przez cały rok nie pokazał niczego przełomowego).

Człowiek roku
Tim Cook - szef Apple - ktory udowadnia, że nie jest figurantem żyjącym w cieniu Steva Jobsa. Kolejne produkty Apple radzą sobie świetnie, a na pewno nie gorzej niż poprzednie generacje i coraz więcej osób na świecie z nich korzysta.

Trend roku
W 2013 roku wskazałbym na trzy obszary.

RTB jako metoda zakupu przestrzeni reklamowej. Było o niej głośno, a potem bardzo szybko stała się oczywistością, choć trochę namieszała na rynku.

Mobile - wreszcie reklama mobilna zaskoczyła. Choć zdecydowanie mniej na poziomie kampanii reklamowych, a bardziej w obszarze dedykowanych aplikacji i tzw. usevertising - czyli połączenia reklamy z faktycznym korzystaniem (w tym wypadku) z aplikacji - kontekstowe powiązanie skutecznie obniża opór użytkowników przed oddziaływaniem marki.

Social media - to cały czas gorący temat. Social media ewoluują i dorastają. Dojrzewają także metody korzystania z nich. To powoduje, że jest to nadal ekscytujący obszar działań marketingowych. Tym bardziej, że większość z nas, na co dzień z nich korzysta, na wielu ekranach…

Prognoza na 2014
Według mnie rok 2014 upłynie pod hasłem content marketingu. Szeroko rozumianego - począwszy od prostych tekstów, zdjęć i amatorskich filmików, a skończywszy na rozbudowanych projektach rozrywkowych, z gwiazdami kinowymi, które będą toczyły się na wielu ekranach - crossmedialnie. Content marketing otworzy nowe możliwości przed markami i pozwoli wreszcie zaoferować ludziom to na co zawsze czekali i na co liczyli - czyli rozrywkę. Towar do tej pory oferowany głównie w telewizjach. Dziś dostępny także w internecie i na tablecie.

 


Jarosław Nowak, managing director Mr Target

Wydarzenie roku
Przejęcie Wirtualnej Polski przez Grupę o2 i Onet przez Axel Springer. Rekord zakupów internetowych w cyber poniedziałek w USA. Nowe produkty Google, jak np. Google Glass czy uruchomienie przez double click możliwości zakupu kampanii on-line w modelu real time.

Człowiek roku
Peter Hinssen - wizjoner i doskonały mówca
Rafał Trzaskowski - nowy minister administracji i cyfryzacji. Osoba doskonale rozumiejąca nowe trendy w komunikacji cyfrowej i problemy, które należy rozwiązać.

Trend roku
Wzrosty branży e-commerce w Polsce, gdzie odsetek PKB wytwarzany przez handel internetowy i zbliża się do tradycyjnych gałęzi gospodarki, a często je przerasta.

Trend konsolidacyjny na polskim rynku dotyczy zarówno wydawców, jak i rynku agencyjnego np. OS3, Sare czy Group One.

 


Krzysztof Zieliński, business development manager w firmie Gemius

Wydarzenie roku
Połączenie Wirtualnej Polski i Grupy o2. Kolejny krok ku konsolidacji rynku wydawców, po Interii i Onecie, które stały się częściami międzynarodowych koncernów medialnych.

Sukces roku
Na salony wszedł niedoceniany wcześniej monitoring mediów społecznościowych.

Porażka roku
Płatne treści w sieci, czyli system Piano.

Człowiek roku
Marcin Gaworski, który od sześciu lat nie tylko konsekwentne realizuje wizję rozwoju 180 heartbeats, ale też działa na rzecz rozsławiania polskiej reklamy na świecie.

Trend roku
Wideo. W minionym roku obserwowaliśmy znaczące przesunięcie budżetów telewizyjnych do VoD. Kolejny impuls do dalszego wzrostu daje pomiar materiałów streamowanych, włączony do badania Megapanel PBI/Gemius. Wzrosty nastąpią, jak tylko większość wydawców dołączy do badania.

Ponadto nowe formy, umożliwiające dotarcie z reklamą do grup docelowych, które zaproponowali wielcy gracze. W przypadku Facebooka są to reklamy wideo, w przypadku Google’a - Hover to Play.

Prognoza na 2014
Wzrost emisji reklam display dzięki rozwojowi RTB i portali afiliacyjnych, a także poprawa jakości wideo w sieci. Zmiany wprowadzane przez Unię Europejską w obszarze traktowania cookiesów jako danych osobowych mogą zahamować rozwój mniejszych platform opartych o retargeting.

 

Autor:tw

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas