Technologie2019-05-24
3

Rosną kłopoty Huawei. ARM wycofuje się z partnerstwa z chińską marką

Po wprowadzeniu przez Biały Dom nowych restrykcyjnych przepisów dotyczących współpracy amerykańskich koncernów technologicznych z chińskimi firmami koncern Huawei może mieć coraz większe problemy. Najpierw ze współpracy z tą firmą wycofały się Google, Intel i Qualcomm, teraz zaś zakończenie partnerstwa z Huawei zapowiedział ARM, główny dostawca technologii wykorzystywanych w procesorach Kirin.

W poniedziałek pojawiły się informacje o tym, że koncern Google podjął decyzję o ograniczeniu współpracy z firmą Huawei. To oznacza że chiński producent smartfonów nie będzie otrzymywał nowych wersji systemu Android, a w jego urządzeniach zabraknie takich aplikacji jak Gmail, YouTube czy Mapy. Przerwanie dostaw swoich podzespołów dla Huawei zapowiedzieli także amerykańscy wytwórcy sprzętu, między innymi Intel, Qualcomm, Broadcom, Infineon Technologies, Micron Technology i Western Digital.

W rozmowach z Wirtualnemedia.pl eksperci nowych technologii i marketingu przyznali, że choć Huawei czekają spore trudności związane z wprowadzonymi restrykcjami, to jednak w dłuższej perspektywie chińska marka powinna poradzić sobie z ewentualnymi problemami.

Teraz okazuje się, że kłopoty Huawei zataczają coraz szersze kręgi i mogą być dla chińskiej marki bardziej dotkliwe niż pierwotnie się wydawało. Do grona firm zapowiadających zakończenie współpracy z Huawei dołączył bowiem koncern ARM.

Dla Huawei ARM jest jednym z kluczowych partnerów, dostarcza bowiem rozwiązania niezbędne w produkcji układów Kirin stosowanych przez Huawei w oferowanych przez niego smartfonach.

ARM ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, teoretycznie więc firma nie podlega restrykcjom nałożonym na Huawei przez administrację Donalda Trumpa. Brytyjski producent korzysta jednak z niektórych technologii pochodzących od firm z USA, stąd jego decyzja o zawieszeniu współpracy z Huawei.

Według informacji branżowych mediów zerwanie współpracy na linii Huawei - ARM nie nastąpi z dnia na dzień, w większości nie będzie dotyczyło bieżących kontraktów, a jedynie dostaw w przyszłości. To oznacza, że chiński koncern będzie musiał w niedalekiej perspektywie poszukać autorskich rozwiązań sprzętowych związanych z niektórymi podzespołami.

W 2018 r. Huawei osiągnął przychody w wysokości ponad 105 mld dolarów, a zysk netto spółki wzrósł rok do roku o 25,1 procent. Najlepsze wyniki koncern uzyskał na rodzimym rynku chińskim, zaś motorem wzrostów firmy była sprzedaż produkowanych przez niego urządzeń mobilnych.

Autor:ps

Więcej informacji:Huawei, ARM, Donald Trump, procesory, restrykcje

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas