Prasa2019-06-28
4

Sąd UE: podatek od reklam na Węgrzech zgodny z prawem

Komisja Europejska przegrała przed Sądem UE w Luksemburgu sprawę z Węgrami, dotyczącą podatku od reklam w tym kraju. Sąd orzekł nieważność decyzji KE, która twierdziła, że podatek jest niezgodny z przepisami unijnymi.

Sprawa zaczęła się w czerwcu 2014 roku, kiedy rząd Węgier uchwalił podatek od przychodów związanych z publikacją reklam.

Daninę nałożono na podmioty gospodarcze,  a w szczególności prasę codzienną, media audiowizualne i podmioty zajmujące się reklamą zewnętrzną.

Podstawą opodatkowania był obrót netto uzyskany w danym roku podatkowym z publikacji reklam. Przyjęto stawki progresywne, od 0 do 50 proc., w zależności od wielkości obrotów danego podmiotu.

Progresja podatkowa i ulgi zgodne z przepisami UE

Dwa lata później Komisja Europejska uznała tak przyjętą progresję podatkową oraz sposób naliczania ulg za  niezgodną z prawem UE pomoc państwa. Podatnicy, którzy przed opodatkowaniem CIT nie wykazali żadnego bądź ujemny zysk, mogli odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem od reklam w 2014 r. 50 proc. strat przeniesionych z poprzednich lat.

Zdaniem KE takie rozróżnienie prowadziło do podziału podmiotów gospodarczych na grupę z wysokimi przychodami oraz z niskimi przychodami. Ulgi przyznane drugiej grupie uznano za selektywną korzyść ze względu na skalę przychodów. To z kolei w opinii Komisji Europejskiej było niedozwoloną pomocą państwa. Węgry miały wycofać się z regulacji. Rządzący zwrócili się jednak do sądu UE o stwierdzenie nieważności decyzji KE.

W wydanym 27 czerwca wyroku Sąd UE w Luksemburgu przyznał rację rządowi w Budapeszcie. Kryteria przyznawania ulg uznano w orzeczeniu za obiektywne i nie dyskryminujące grupy przedsiębiorstw o wysokich przychodach.

Strony mogą odwołać się od wyroku do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu.

Autor:jd

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas