Internet2023-07-07
12

Netflix zekranizuje kolejną powieść Jakuba Żulczyka

Platforma Netflix zapowiada serial oparty na powieści Jakuba Żulczyka „Wzgórze Psów”. Reżyserem będzie Piotr Domalewski, a producentką Izabela Łopuch. Netflix przygotowuje już ekranizację innej powieści Żulczyka - „Informacji zwrotnej”.

- Kiedy przeczytałem „Wzgórze psów”, pomyślałem, że znam tych ludzi i ten świat. Kiedy spotkałam Kubę, zrozumiałem, że teraz opowiemy wszystkim o tym, gdzie się wychowaliśmy. Praca nad scenariuszem to była wielka przygoda i bardzo się cieszę, że ten serial powstanie, bo wszyscy znamy takie miejsca jak Zybork - komentuje w komunikacie prasowym Piotr Domalewski.

Piotr Domalewski oprócz reżyserii będzie, razem z Jakubem Żulczykiem, odpowiada za scenariusz serialu opartego na „Wzgórzu Psów”. Producentką będzie Izabela Łopuch, która pracowała przy innych serialach współtworzonych przez Żulczyka: „Ślepnąc od świateł” dla HBO (na podstawie książki Żulczyka) i „Warszawiance”, która od połowy czerwca udostępniana jest premierowo na SkyShowtime (HBO sprzedało prawa do serialu).

- „Wzgórze Psów” to książka o świecie, z którego podchodzę. O lękach i nadziejach, z którymi sam mierzyłem się przez wiele lat. Od kilku lat czytelnicy dopytują się o jej ekranizację. Fakt, że w końcu ją dostaną, czyni mnie zwyczajnie szczęśliwym - mówi Jakub Żulczyk.

Za produkcję serialu „Wzgórze Psów” będzie odpowiadać Spirit Animal.

Powieść „Wzgórze Psów” ukazała się wiosną 2017 roku. - Mroczny thriller, którego akcja  dzieje się w niewielkim mieście, w zamkniętej hermetycznie społeczności. Prowincja Polski jako miejsce, gdzie schowana jest pewna metafizyczna prawda o polskim losie.  Jaka w rzeczywistości jest pamięć o krzywdzie? Czy karę za zło można karać innym złem? Gdzie jest granica moralnej racji w wymierzaniu sprawiedliwości? Co kryje się pod powierzchnią? - czytamy w zapowiedzi książki.

Serial oparty na „Informacji zwrotnej” Netflix zapowiedział wiosną ub.r. Serial opowie o uzależnionym od alkoholu byłym muzyku rockowym Marcinie Kani, który wyrusza w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, aby odnaleźć swojego zaginionego syna. Główną rolę gra Arkadiusz Jakubik, scenariusz napisał Kacper Wysocki, za reżyserię odpowiada Leszek Dawid, a za produkcję Opus TV.

Netflix z centrum inżynieryjnym w Warszawie

W ub.r. na produkcje realizowane w Polsce Netflix wydał ok. 400 mln zł. Koncern podkreślał, że przyczyniło się to do stworzenia ponad 3,5 tys. miejsc pracy dla polskich aktorów, scenarzystów, reżyserów oraz ekip pracujących na planie i poza nim.

Platforma jest obecna w naszym kraju od 2016 roku, od kilku lat jest zdecydowanym liderem w kategorii streamingu wideo. W czerwcu br. odwiedziło ją 11,1 mln polskich internautów, każdy spędził tam średnio 5 godzin, 3 minuty i 31 sekund (dane z Mediapanelu).

Jesienią ub.r. Netflix uruchomił w Warszawie biuro regionalne, które odpowiada za działalność platformy w Polsce i na kilkunastu innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

Natomiast wiosną br. w Warszawie ruszyło centrum inżynieryjne koncernu, gdzie szefem został Łukasz Romaniuk, wcześniej związany m.in. z Amazonem. Za zarządzanie centrum odpowiada Netflix Services Poland.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pierwszym kwartale br. globalna liczba subskrybentów Netfliksa zwiększyła się o 1,75 mln do 323,5 mln, z czego prawie 1,5 mln przybyło w regionie Azji i Pacyfiku. Przy wzroście przychodów o 3,7 proc. do 8,16 mld dolarów marża operacyjna zmalała z 25,1 do 21 proc., a zysk netto z 1,6 do 1,3 mld dolarów (w przeliczeniu na akcję: z 3,53 do 2,88 dolara).

Autor:tw

Więcej informacji:Netflix, serial, Jakub Żulczyk

KOMENTARZE(12)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas