Technologie2018-09-26
1

Sieć 5G będzie kosztować w Polsce 10-20 mld złotych. Na przeszkodzie przestarzałe przepisy

Polska może sprostać unijnym wymogom w zakresie budowy sieci 5G, do 2020 roku będzie ona funkcjonować w jednym dużym mieście - zapowiada Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Według resortu całkowity koszt stworzenia odpowiedniej infrastruktury wyniesie od 10 do 20 mld złotych, jednak wcześniej zmianie musi ulec wiele przepisów stojących na przeszkodzie budowie 5G w naszym kraju.

O problemach związanych z budową sieci 5G w Polsce oraz perspektywach realizacji tego projektu Marek Zagórski, minister cyfryzacji mówił podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji cyfryzacji.

Według założeń Unii Europejskiej każde z państw członkowskich powinno do 2020 r. uruchomić komercyjną wersję sieci 5G przynajmniej w jednym dużym mieście, w Polsce już wcześniej do realizacji tego celu została wytypowana Łódź. Z kolei w pozostałych największych ośrodkach miejskich i na głównych szlakach komunikacyjnych infrastruktura 5G powinna funkcjonować do roku 2025.

W trakcie spotkania z posłami Marek Zagorski przyznał, że warunki wyznaczone przez unię są ambitne, ale nasz kraj jest w stanie im sprostać.

Minister cyfryzacji zapowiedział, że budowa infrastruktury 5G w najważniejszych centrach w Polsce będzie kosztować od 10 do 20 mld zł, przy czym koszty te udałoby się obniżyć przy racjonalnym współdziałaniu największych operatorów działających w Polsce i przy wykorzystaniu ich własnej infrastruktury.

Zagórski ujawnił, że resort cyfryzacji wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE) prowadzi obecnie prace nad koncepcją budowy sieci 5G w Polsce, a jej główne założenia zostaną przedstawione w najbliższej przyszłości. Częścią projektu jest rozdysponowanie nowych częstotliwości 700 MHz oraz powyżej 26 GHz na cele związane z uruchomieniem 5G.

Minister przyznał, że jedną z najpoważniejszych barier w szerokim dostępie do 5G jest funkcjonowanie w naszym kraju przestarzałych przepisów, które należy zmienić. Zdaniem Zagórskiego chodzi m.in. o regulacje dotyczące norm promieniowania elektromagnetycznego, lokalizacji stacji bazowych, zajęcia pasa drogowego czy dostępu do istniejącej infrastruktury.

Zagórski zapowiedział, że jeszcze w br. do konsultacji ma trafić projekt nowelizacji przepisów, która w sposób kompleksowy zlikwiduje prawne bariery w budowie sieci 5G w naszym kraju.

Autor:ps

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas