Telewizja2022-08-10
6

KIM: 1,11 mln gospodarstw domowych zagrożonych utratą sygnału

Według danych Krajowego Instytutu Mediów (KIM) na koniec lipca liczba gospodarstw zagrożonych utratą sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) spadła z 1,23 mln do 1,11 mln. Poziom przygotowania na nowy standard odbioru telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC wśród gospodarstw korzystających wyłącznie z NTC obecnie wynosi 72 proc.

28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca kolejne regiony zmieniały standard naziemnej telewizji cyfrowej. Przejście na DVB-T2/HEVC wiązało się z poprawą jakości obrazu. Wszystkie stacje w tym standardzie są bowiem nadawane w wysokiej rozdzielczości.

Gospodarstwa domowe z telewizorami lub tunerami niekompatybilnymi z DVB-T2/HEVC traciły jednak dostęp do kanałów telewizyjnych nadawanych na MUX-1, MUX-2 i MUX-4. To: TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka i Wydarzenia24.

Krajowy Instytut Mediów podaje, że tempo zmian przygotowania na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC pozostaje niezmienne od maja. Na koniec lipca liczba gospodarstw zagrożonych utratą sygnału spadła z 1,23 mln do 1,11 mln gospodarstw.


Obszary objęte drugim, trzecim i ostatnim etapem przełączeń na nowy standard odnotowują podobną dynamikę zmiany gotowości na DVB-T2/HEVC – wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do czerwca 2022. Wskaźnik dostosowania gospodarstw na odbiór nowego standardu wynosi w tych obszarach odpowiednio 77 proc. (drugi etap przełączeń - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie), 71 proc. (trzeci etap przełączeń - województwa łódzkie, małopolskie, opolskie podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie) i 69 proc. (czwarty, ostatni etap przełączeń w lipcu 2022 – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie).

Najbardziej stabilny poziom gotowości na nowy standard odnotowują województwa dolnośląskie i lubuskie, które objął pierwszy etap przełączeń na nowy standard w marcu 2022. Wskaźnik gotowości na odbiór DVB-T2/HEVC wynosi w tym obszarze 75 proc. i nie ulega zmianie od kwietnia.

Z danych jasno wynika, że głównym motywatorem do podjęcia działań dostosowawczych do odbioru nowego standardu nadawania telewizji naziemnej jest utrata sygnału preferowanej stacji telewizyjnej, w drugiej zaś kolejności informacje podawane na ten temat w mediach.

Krajowy Instytut Mediów prowadzi ciągły pomiar stanu przygotowań gospodarstw domowych na nowy standard telewizji naziemnej od jesieni 2021. Kolejne wyniki badań na ten temat zostaną opublikowane we wrześniu.

Autor:jsx

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas