Telewizja 2018-08-27
3

Spektakle o Chopinie, o prymasie Hlondzie i ks. Popiełuszko w nowym sezonie Teatru TV

W poniedziałek, 10 września 2018 roku telewizyjna Jedynka zainauguruje kolejny sezon Teatru Telewizji. W najbliższych miesiącach stacja pokaże spektakle wyłącznie na podstawie tekstów polskich autorów, w tym m.in. o Fryderyku Chopinie, Edwardzie Bernardzie Raczyńskim, prymasie Auguście Hlondzie, Tadeuszu Reytanie i ks. Jerzym Popiełuszko.

W nadchodzącym sezonie spektakle Teatru Telewizji będzie można oglądać w poniedziałki o godz. 21.00. W poprzednich sezonach Teatr Telewizji nadawany był około godz. 20.30. Od 3 września br. właśnie o tej porze Jedynka będzie pokazywać telenowelę „Leśniczówka”.

Repertuar nadchodzących spektaklów przygotowany został wyłącznie na podstawie tekstów polskich autorów. Ma to związek z tegorocznymi obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Inauguracja jesiennego sezonu nastąpi 10 września premierą „Fryderyka”. Jest to spektakl Agnieszki Lipiec-Wróblewskie, powstały w oparciu o książkę „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie” Piotra Witta. Opowiada o młodzieńczych latach kompozytora i trudnych początkach jego kariery w wielkim paryskim świecie. W roli Chopina wystąpi – Krzysztof Szczepaniak.

Drugą premierą 17 września będzie utwór Krzysztofa Magowskiego „Ostatni hrabia. Edward Bernard Raczyński”, opowiadający o losach wybitnego dyplomaty i prezydenta RP na uchodźctwie w latach 1979-1986. W tytułowej roli Olgierd Łukaszewicz.

Pierwszą październikową premierą jest dramat „Reytan. Druga strona drzwi” w reżyserii Jakuba Pączka, który tym spektaklem debiutuje na telewizyjnej scenie. Sztuka została napisana specjalnie dla Teatru Telewizji przez Jakuba Pączka i Piotra Derewendę. W roli Tadeusza Reytana zobaczymy Mirosława Haniszewskiego. Królem Stanisławem Augustem Poniatowskim będzie Paweł Deląg.

Teatr Telewizji 15 października zorganizuje spektakl „na  żywo”. Będzie to przedstawienie „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary, które odbędzie się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Kolejnym spektaklem jest przedstawienie Tomasza Drozdowicza o Janie Kowalewskim „Człowiek, który zatrzymał Rosję”. W postać polskiego szyfranta z czasów wojny polsko-bolszewickiej, który rozkodował i zdobył plany operacyjne armii dowodzonej przez Michaiła Tuchaczewskiego wcieli się Michał Żurawski.

5 listopada odbędzie się premiera „Prymasa Hlonda” w reż. Pawła Woldana, w którym poznamy emigracyjne losy Augusta Hlonda z czasów II wojny światowej.

Drugą premierą listopadową będzie „Lato” Tadeusza Rittnera w reżyserii Jana Englerta z gwiazdorską obsadą i w zaskakującej inscenizacji.

Na grudzień Teatr Telewizji przygotował dwie ważne premiery: 10 grudnia widzowie zobaczą „Generała” Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality. który jest realizacją telewizyjną kultowego przedstawienia z Teatru IMKA w Warszawie. W roli Generała zobaczymy Marka Kalitę.

Z kolej 17 grudnia będzie można obejrzeć najnowszą inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którą specjalnie dla Teatru Telewizji przygotowuje Wawrzyniec Kostrzewski.

Telewizja Polska podała również informacje na temat dwóch premier Teatru Telewizji, które odbędą się w styczniu przyszłego roku. Pierwszym spektaklem będzie „List z tamtego świata” na podstawie powieści Makuszyńskiego, a drugim - „Chłopcy” Grochowiaka w reżyserii Roberta Glińskiego.

W poniedziałki, w których nie będzie się odbywać żadna premiera, stacja tradycyjnie będzie pokazywać powtórki spektakli z archiwum.

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2017 roku wyniósł 9,59 proc.

Autor: Michał Kurdupski

Więcej informacji: TVP1, Teatr Telewizji

KOMENTARZE (3) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas