Telewizja2020-09-10
7

Telewizja Polska i Emitel testują emisję telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2

Telewizja Polska i Emitel rozpoczęły testy emisji cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Pierwszy etap ma potrwać około trzy miesiące, sygnał jest emitowany z obiektów nadawczych w Krakowie i Katowicach. Testy mają pomóc w sprawdzeniu poprawności odbioru programów.

Rynek telewizyjny w Polsce stopniowo szykuje się na wdrożenie naziemnej telewizji drugiej generacji DVB-T2. Co da standard DVB-T2? W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

W 2022 roku planowana jest zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC. Jest on już wykorzystywany m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.

Celem przeprowadzanych testów ma być możliwość sprawdzenia czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie.

- Zaczęliśmy od dwóch lokalizacji, mamy już pozwolenia na kolejne nadajniki w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście a w następnych miesiącach planujemy zasięgiem testów obejmować kolejne lokalizacje, tak żeby objąć nimi obszar zbliżony do powierzchni całego kraju a tym samym, aby każdy widz TVP w Polsce mógł sprawdzić możliwości techniczne swojego odbiornika. Planujemy też wykorzystać nowe częstotliwości do zapoznania widzów z unikalną ofertą TVP, która do tej pory, ze względu na niewystarczającą liczbę multipleksów, nie mogła być dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej - tłumaczy Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji Telewizji Polskiej.

Według Piotra Guziewicza, dyrektor biura planowania sieci i rozwoju usług w firmie Emitel, testy dadzą też szansę widzom będącym w zasięgu emisji na sprawdzenie możliwości odbioru sygnału na posiadanych telewizorach. - Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC a posiadających starsze modele odbiorników, może wymagać ponownego wyszukania programów - informuje Guziewicz.

Do tej pory telewizja naziemna w Polsce i w Europie wykorzystywała do nadawania częstotliwość z zakresu 470-790 MHz. Zmiana standardu nadawania ma związek ze zwolnieniem pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G. Oznacza to zatem konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane.

Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych” wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej (od 1 grudnia 2019 r.) powinny obsługiwać standard DVB-T2/HEVC.

Kolejne testy planowane są w przyszłości m.in. w Warszawie, Gdańsku  i Poznaniu.

Autor:NB

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas