Internet2022-02-15
10

TikTok uwzględnia postulaty osób LGBT. Zakazuje mizoginii i misgenderingu

Platforma społecznościowa TikTok aktualizuje wytyczne dla swoich użytkowników, a jednocześnie chce być bardziej przyjazna osobom ze środowisk LGBT. Dlatego TikTok oficjalnie zakazuje mizoginii, misgenderingu i deadnamingu.

TikTok zapowiada: koniec z promocją nienawistnych ideologii. Platforma chce się oczyścić z treści, które mogą krzywdzić jej użytkowników, którzy należą do społeczności LGBT. Dlatego TikTok wprowadza nowy regulamin. Zgodnie z nim użytkownikom nie wolno stosować deadnamingu, czyli używania dawnego imienia osoby, która dokonała korekty płci. Zabroniony jest też misgendering, czyli używanie niewłaściwej formy osobowej (chodzi tu o męskie i żeńskie końcówki czasowników). Wśród nowych zasad korzystania z TikToka zapisano również zakaz mizoginii oraz umieszczania na platformie treści, które dotyczą terapii konwersyjnej osób LGBT.

"Choć te ideologie są od dawna zakazane na TikToku, słyszeliśmy od użytkowników, twórców i organizacji społecznych, że ważna jest przejrzystość zasad" - czytamy w komunikacie TikToka dotyczącym zaktualizowanych wytycznych opublikowanych kilka dni temu przez platformę.

Nowe zasady mają zacząć obowiązywać w nadchodzących tygodniach. Platforma chce wykorzystać nie tylko nowe technologie, które mają wyłapywać i usuwać niewłaściwe treści, ale i ludzi, którzy będą przeglądać i analizować zgłoszenia użytkowników o łamaniu regulaminu.

Osoby LGBT nękane w sieci

Wprowadzenie nowych zasad pojawia się w momencie, gdy kilka organizacji społecznych wezwało TikToka do zagwarantowania precyzyjnych wytycznych dotyczących dopuszczalnego języka i aktywności na swojej platformie. GLAAD, organizacja pozarządowa skupiająca się na równych prawach osób LGBT, zalecała już wcześniej platformie wzmocnienie egzekwowania praw przysługujących użytkownikom TikToka, które były łamane.

- Złośliwe używanie niewłaściwej formy osobowej czy zwracanie się do użytkownika po korekcie płci jego starym imieniem jest formą nękania, która wyrządza innym ogromną krzywdę - powiedziała Jenni Olson, starsza dyrektor GLAAD ds. programu bezpieczeństwa mediów społecznościowych.

Z raportu Anti-Defamation League z 2021 r. na temat nienawiści i nękania w internecie wynika, że respondenci pochodzący ze środowiska LGBT już trzeci rok z rzędu zgłaszali znacznie częściej przypadki ogólnego nękania w sieci niż inne grupy demograficzne.

TikTok podał przykłady treści, które zostałyby usunięte na podstawie zaktualizowanych zasad. To choćby komentarz, w którym ktoś stwierdza, że istnieją tylko dwie płcie.

Platforma zapowiedziała, że użytkownicy będą mogli się odwołać, jeśli uznają, że ich wpisy zostały usunięte niezgodnie z regulaminem.

TikTok wprowadza polskojęzycznych moderatorów

TikTok przypomniał, że tylko w trzecim kwartale 2021 r. usunął ponad 91 mln filmów ze swojej platformy za naruszenie zasad społeczności lub warunków świadczenia usług, co stanowi około 1 proc. wszystkich przesłanych materiałów. Niemal 3,4 mln reklam zostało odrzuconych z powodu naruszenia regulaminu.

Ostatnio TikTok zapowiedział, że zatrudni polskojęzycznych moderatorów, którzy przez całą dobę dopilnują, by nie znajdowały się tam nieodpowiednie treści. Platforma przekonuje też, że jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem zweryfikować, czy z danego profilu faktycznie korzysta osoba w odpowiednim wieku (TikTok przeznaczony jest dla użytkowników od 13. roku życia).

W 2021 r. TikTok znalazł się na pierwszym miejscu najpopularniejszych aplikacji mobilnych. Drugi rok z rzędu wyprzedził konkurentów - na kolejnych miejscach były należące obecnie do koncernu Meta platformy Facebook i Instagram. W Europie TikTok ma już 100 mln użytkowników.

Autor:ram

KOMENTARZE(10)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas