Telewizja 2020-10-26
15

TVP testuje technologię DVB-T2/HEVC na TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Telewizja Polska prowadzi testowe emisje programów TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka w technologii DVB-T2/HEVC z dwóch nadajników: Kraków Chorągwica i Katowice Kosztowy. Celem testów jest sprawdzenie emisji w nowym standardzie, na który naziemna telewizja cyfrowa przejdzie wiosną 2022 roku.

Zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, Ministerstwo Cyfryzacji miało obowiązek przygotować Krajowy Plan Działań, który wskazuje, jakie działania zostaną podjęte w sprawie udostępnienia pasma 700 MHz w Polsce. Ma ono zostać zwolnione na potrzeby bezprzewodowych usług łączności elektronicznej, co łączy się bezpośrednio z rozwojem sieci tzw. piątej generacji (5G). Umożliwi ona szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest zwolnienie pasma 700 MHz, które zajmowane jest przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej.

Na początku października Telewizja Polska przy wsparciu Dolby Laboratories rozpoczęła testy pierwszego w Europie całodobowego kanału naziemnego wykorzystującego technologię audio nowej generacji Dolby AC-4, co ma pomóc w przejściu na DVB-T2. Testy odbywają się na TVP Kultura.

TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka w technologii DVB-T2/HEVC

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl nadawca, obecnie Telewizja Polska prowadzi testowe emisje programów TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka w technologii DVB-T2/HEVC z dwóch nadajników: Kraków Chorągwica i Katowice Kosztowy.

- Otrzymaliśmy również 40 pozwoleń radiowych, co stwarza możliwość planowania kolejnych emisji. Celem zasadniczym projektu testowych emisji cyfrowych w standardzie DVB-T2/HEVC jest weryfikacja czy odbiorniki, które odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej posiadają w domach, poprawnie odbierają i dekodują sygnał telewizyjny w standardzie DVB-T2/HEVC a co za tym idzie, przygotowanie widzów do planowanych zmian związanych z przejściem na nowy standard nadawania, które nastąpi wiosną 2022 roku – odpowiedziało nam biuro prasowe TVP.

Dobór programów emitowanych w ramach testów ma być uzależniony od dostępności częstotliwości i zasobów kanałowych.

Zwolnienie pasma 700 MHz ma istotny wpływ na kanały naziemnej telewizji cyfrowej, działające obecnie w technologii DVB-T. Konieczne będzie przeniesienie ich emisji w dolną część pasma - 470-694 MHz.

DVB-T2 w porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

Autor: nb

KOMENTARZE (15) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas