Telewizja2022-11-22
2

TVP prawomocnie przegrała z „Gazetą Wyborczą”. Poszło o "czarną listę" na festiwalu w Opolu

„Gazeta Wyborcza” pisząc o tym, że Kayah w 2017 roku miała nie wystąpić w Opolu na polecenie Jacka Kurskiego, dochowała staranności - stwierdził we wtorek sąd drugiej instancji. Tym samym oddalając apelację Telewizji Polskiej, która domagała się przeprosin. To, że miał blokować występ Kayah w Opolu, Kurski dementował jeszcze w 2017 roku.

W 2017 roku Agnieszka Kublik napisała na łamach „Gazety Wyborczej”, że Kayah nie może wystąpić na benefisie Maryli Rodowicz w Opolu, bo „nie chce jej tam Jacek Kurski”. Zacytowała przy tym wypowiedź menedżera artystki. - Dotarły do mnie nieoficjalne informacje z telewizji, że Kurski powiedział „po moim trupie" – mówił Tomasz Grewiński.

Po nagłośnieniu sprawy, w geście solidarności z Kayah zaczęli wycofywać się poszczególni artyści. Następnie TVP wypowiedziała miastu umowę – a po wielotygodniowych negocjacjach ostatecznie w czerwcu ogłoszono, że festiwal odbędzie się jesienią: 15, 16 i 17 września, tj. piątek, sobota i niedziela. Organizacją festiwalu w myśl umowy z miastem zająć się miała Telewizja Polska, a Miasto Opole udostępnić prawa do marki Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz amfiteatr, w którym odbędzie się widowisko muzyczne.

Dementi Jacka Kurskiego i pozew

Podczas konferencji prasowej, ogłaszając nowe terminy festiwalu Jacek Kurski dementował istnienie „czarnej listy” w Telewizji polskiej: - Podpisane porozumienie staje na przeciw sytuacji, w której o podstawowych wydarzeniach kulturalnych w Polsce decydowałyby fake newsy - mówił Kurski. -  Cały kryzys wokół Festiwalu w Opolu zrodził się z fake newsów i oczywistych kłamstw o rzekomej „czarnej liście TVP”. Niczego takiego nie było i nie ma. Nie umiałem pogodzić się z tym, żeby zła wola kreowała kulturę w Polsce – dodawał.

Oprócz dementi, osobnym torem szły pozwy za tekst Agnieszki Kublik. Telewizja Polska pozwała autorkę tekstu oraz Dorotę Goluch – ówczesną redaktor naczelną strony Wyborcza.pl. Sąd pierwszej instancji uznał jednak, że autorka i redaktorka działały „w interesie publicznym i z dochowaniem wymaganej staranności”, a we wtorek warszawski Sąd Apelacyjny potwierdził ten werdykt i oddalił apelację publicznej telewizji. Wyrok jest prawomocny.

Ostatecznie w 2017 roku podczas opolskiego festiwalu wystąpiło ponad 100 artystów m.in. Cleo, Doda, Blue Cafe, Piotr Cugowski, Pectus, Zakopower, Katarzyna Cerekwicka, Szymon Wydra, Stan Borys oraz Feel. Pierwszego dnia odbył się jubileuszowy koncert Maryli Rodowicz „Wariatka tańczy – 50 lat na scenie”. Piosenki wokalistki wykonali wraz z nią m.in. Doda oraz Cleo.

W 2017 r. festiwal w Opolu jesienią

54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole 2017 pokazywany był na antenie TVP1 i TVP Polonia w okresie od 15 do 17 września 2017 roku. Średnia widownia muzycznej imprezy wyniosła w Jedynce 2,07 mln osób. Przełożyło się to na 18,88 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 11,91 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 14,54 proc. w grupie 16-59. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Z kolei na antenie TVP Polonia festiwal śledziło dodatkowo 65 tys. widzów, co dało tej stacji odpowiednio 0,59 proc., 0,58 proc. i 0,63 proc. udziału. Łączna widownia imprezy na obu antenach wyniosła 2,13 mln osób (odpowiednio 19,47 proc., 12,49 proc. i 15,17 proc. udziału).

Autor:jk

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas