Internet2021-12-23
2

UX i web design - najważniejsze wydarzania i trendy 2021 roku, prognozy na 2022

W ramach naszego cyklu podsumowań branży marketingowej prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń i trendów, które zdominowały rok 2021 w UX i web designie. Dla Wirtualnemedia.pl komentują eksperci VMLY&R, GoldenGrid powered by GoldenSubmarine, Grupa Eura7, Kamikaze Altavia Group, MullenLowe Warsaw, Focus Nation, Fabrity (Grupa K2), Billennium, iTaxi i Landingi.

Izabella Kordulska, product owner w iTaxi

Wydarzenie roku
 
Ogłoszenie Marka Zuckenberga dotyczące zmiany logo i nazwy Facebooka na Meta. Zmiana nazwy jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, pod którym kryją się rewolucyjne zmiany nowej wersji Internetu - Metawerse.

W trakcie konferencji Facebook Connect zostało pokazane, jaka może być przyszłość Metaverse. Do jej stworzenia potrzebne są działania wielu podmiotów, jednak zarządzanie pozostaje w rękach Facebooka, a precyzyjniej firmy Meta. Inspiracje do nowej nazwy zostały zaczerpnięte z książki Neala Stephensona „Zmienić”, w której główne postacie żyją w świecie rzeczywistym i wirtualnym.

Metaverse to koncepcja wspólnej wirtualnej przestrzeni, która umożliwia dostęp do pracy, rozrywki i innych działań w rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości. Niewątpliwe to wydarzenie jest dopiero początkiem dużych zmian, które szykuje Meta.
 
Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022
 
Rok 2021 wyznaczył wiele trendów, które będą kontynuowane w 2022 roku:
 
• Obecnie znajdujemy się w czasie największych zmian technologicznych, jakie kiedykolwiek miały miejsce na świecie. Pandemia te zmiany nasiliła jeszcze bardziej. Niesamowita transformacja cyfrowa pokazuje przyspieszającą automatyzację procesów, uproszczenia, przejście do świata cyfrowego. Najprawdopodobniej społeczeństwo jeszcze nie jest świadome jak wiele transformacji przed nim stoi-przemian, które są nieuniknione.

Kluczowymi z wielkich zmian, które nas czekają są: rozwój sztucznej inteligencji, nauczania maszynowego czy automatyzacji procesów, które zagoszczą na dobre w pracy jak i życiu codziennym. Dla branży design / ux oznacza to spore wyzwanie. Projektowane rozwiązania mają być nie tylko przyjazne, lecz mają zastępować pracę ludzką i budzić zaufanie. Pisanie z bootem, rozmowa z voicebootem czy robotem, będzie stawała się coraz bardziej naturalna, a wykonywana przez nich praca bardziej efektywna. Projektowane rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji mają być coraz bardziej user friendly, a nawet nie do odróżnienia od interakcji z człowiekiem. Dla projektowanych rozwiązań technologicznych niezwykle ważnym czynnikiem jest dostosowanie i personalizacja, użycie sztucznej inteligencji najprawdopodobniej wzniesie te aspekty na wyższy poziom.

Trend nowych technologii stawia duże wyzwania przed działką ux/design jednak wszystko wskazuje na to, że branża da radę tym wyzwaniom sprostać.

• Ważnym trendem z 2021, który dopiero się rozwija, są ekoinnowacje. Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu w sierpniu 2021 roku opublikował raport, z którego wynika, że jeżeli nie przyspieszymy działań związanych z ograniczeniem skutków zmian klimatu, to zatrzymanie ocieplenia będzie niemożliwe. Trend ekoinnowacji potwierdzają cele zrównoważonego rozwoju, w myśl, których firmy mają w sposób odpowiedzialny, zrównoważony i z szacunkiem dla środowiska działać i komunikować społeczeństwu. Ma to również wymiar wizualny, co widać w wielu przekazach reklamowych i informacyjnych. Obszar design / ux bierze na siebie odpowiedzialność przedstawienia przekazu w sposób uczciwy. Powinna przy tym wykluczać tzw. greenwashing, który ma na celu podszywanie się pod działania ekologiczne „zazieleniając” wizualnie przekazy w celu doraźnej poprawy wizerunku.

• Kolejnym trendem z 2021, który przeniesie się na rok 2022, jest kontynuacja działań budowania rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości Marka Zuckenberga w wyżej opisywanych informacjach dotyczących wydarzenia roku. Ta zapowiedź jest sygnałem, w którą stronę zmierza gigant Meta.

• Warto też zwrócić uwagę na zmianę społeczną na rynku pracy w 2021 r., która będzie najprawdopodobniej kontynuowana w 2022 jakim jest znaczne zwiększenie liczby kobiet pracujących w branży IT, a co za tym idzie także  w design / ux.

Z raportu raportux.pl wynika, że wśród osób, które dołączyły do branży user experience w ciągu ostatnich 2 lat, aż 77 proc. stanowią kobiety - trend kobiet w branży user experience, wyraźnie się pogłębia.

Dzieje się to zapewne dzięki coraz większej ilości programów zachęcających kobiety do pracy w szeroko rozumianej branży IT.

Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?

Jak przystało na branżę taxi, jest bardzo dynamicznie :)

Podczas przewozu osób najważniejsze jest bezpieczeństwo-pandemia pokazała to bardzo wyraźnie. Zachowanie ostrożności w zakresie zapobiegania zakażeniom COVID w branży taksówkarskiej jest niezwykle istotne obok bezpiecznej jazdy.

W naszej branży na rynku Polskim doszło do połączenia kilku korporacji taxi i to za sprawą iTaxi, która wzięła je pod swoje skrzydła. Te działania podnoszą poziom oferowanych usług - zaufani taksówkarze z uprawnieniami, nowoczesne rozwiązania do zamawiania przejazdów czy realizacji zleceń pozwalają oferować usługi na jak najwyższym poziomie, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - tych na drodze, jak i sanitarnych.

Zmiany w kierunku celów zrównoważonego rozwoju, nowych technologii i automatyzacji procesów przyjaznych wymagającemu użytkownikowi to kolejne zmiany w naszej branży.

Pandemia umocniła przedsięwzięcia firmy dotyczące działań zrównoważonego rozwoju, dlatego sukcesywnie powiększana jest flota samochodów niskoemisyjnych. Pozyskaliśmy nowe auta elektryczne: KIA EV6, Tesla 3, Audi e-Tron oraz wodorowe Toyoty Mirai.

Istotą tej branży jest rozwój nowych technologii przyjaznych użytkownikom, na co kładziemy nacisk. Podczas tegorocznej konferencji Huawei Developer Conference w Lizbonie ogłosiliśmy integrację Aplikacji Pasażera iTaxi z Mapami Petal. Ponadto już za chwilę podróż będzie można monitorować z pozycji zegarków Huawei Watch 3.

Największe wyzwanie na 2022 rok

3w1: transformacja cyfrowa, konsument przyszłości i zrównoważony rozwój.

Działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym zaspokojenie potrzeb konsumenta odbywać się powinno w sposób zrównoważony z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. Branża design / ux bierze na siebie odpowiedzialność, aby sprostać tym wyzwaniom w sposób uczciwy, transparentny, spersonalizowany i prosty.


Jakub Wujek, senior UX designer/team leader, Billennium


Rok 2021, podobnie jak 2020, upłynął pod znakiem pandemii. Dla wielu wiązał się zapewne z nadziejami powrotu do starego porządku, a dla innych utrzymaniem stanu, jaki przyniosła nam praca zdalna. Z mojej perspektywy był to czas, w którym trend rozwoju narzędzi badawczych UX i możliwości, jakie oferuje hybrydowy i zdalny model pracy przeżywał swoją hossę.

Wydarzenie, które szczególnie zwróciło moją uwagę

Na początek warto zwrócić uwagę na tegoroczne wydarzenia. Wiele z nich miało miejsce na rynku kryptowalutowym, który bije kolejne rekordy, a sam blockchain jest obecnie popularny jak nigdy dotąd. Kolejne konferencje znanych marek technologicznych, takich jak Apple czy Google, pokazały nam stabilny rozwój technologiczny, bez rewolucji. Tym, co mnie osobiście najbardziej zainteresowało jest miniaturyzacja i ogromny pokaz mocy nowych procesorów kalifornijskiego giganta z jabłkiem w logo. Otwiera to przed nami nowe możliwości pracy. Apple po raz kolejny udowadnia, że mobilność nie musi iść na kompromisy z wydajnością. Świetnie łączy się to z trendami pracy zdalnej i wiele osób skorzysta z tego w trakcie podróży i realizacji swoich zadań z dowolnego miejsca.

Kolejną dużą nowością była zmiana nazwy Facebooka na Meta. Z pozoru wydarzenie, które nie przyniosło zbyt dużej wartości dla świata technologicznego, ale moim zdaniem jest to pewnego rodzaju oświadczenie. Deklaracja, która ma pokazać, że rozszerzona rzeczywistość oraz świat zanurzeniowy to nie tylko opowieść o przyszłości, ale również coś, czego będziemy mogli dotknąć i doświadczyć w najbliższych latach. Mimo że takich inicjatyw było do tej pory już wiele, szczególnie w środowisku gamingowym (Second Life, VR Chat, Minecraft czy też społeczność Fortnite), to przeniesienie tego na nowy poziom jest zupełnie innym wyzwaniem.
To odda również gigantyczne pole do popisu projektantom interfejsów. Możemy wyobrazić sobie tutaj wizje nałożenia odrębnej warstwy cyfrowej na otaczającą nas rzeczywistość. Świat, w którym wartość mają zarówno dobra fizyczne, jak i te występujące w postaci NFT, zabezpieczone w łańcuchu bloków. Pojawia się tam również dodatkowa droga komunikacji i interakcji z otaczającym światem, oparta o różnego rodzaju HUD’y (Head-up Display) znane nam ze świata gier.

Najważniejsze trendy w 2021 roku oraz trend na 2022

Wcześniej wspomniane wydarzenia pozwalają płynnie przejść nam do pytania: Jakie były tegoroczne trendy? W obszarze user experience oraz samym IT dało się zauważyć duży nacisk na rozwój narzędzi do pracy zdalnej, ułatwiających współpracę, zarządzanie projektami czy komunikację. To, co zaczęło się już dwa lata temu, przybiera bardzo wyraźny kształt, a zaproponowane technologie stają się narzędziami wykorzystywanymi każdego dnia. Pojawiają się coraz lepsze systemy do prowadzenia zdalnych warsztatów, badań użyteczności, wywiadów z użytkownikami i stają się dla nas niezastąpione. Branża IT szybko się adaptuje do nowych warunków, co daje elastyczność biznesową i dużo przestrzeni do rozwoju. Te cechy sprawiły, że dzięki wprowadzonym zmianom dobrze przeszła przez trudny okres. A co wydarzy się w roku 2022? Uważam, że jednym z dominujących tematów będzie hybrydowy model pracy i różne aspekty z tym związane. O ile praca zdalna jest dużym ułatwieniem, o tyle bezpośredni kontakt i relacje międzyludzkie są czymś, co bardzo ciężko zastąpić. Dla pracodawców będzie to nie lada wyzwanie, aby znaleźć odpowiednie podejście zadowalające wszystkich, bo zwolenników pracy z domu jest niemal tylu, co modelu hybrydowego czy on-site. Tego typu uwarunkowania przekładają się również bardzo mocno na to, w jaki sposób chcemy prowadzić dialog z badanymi użytkownikami. Każdy element researchu wymaga dobrego poznania oczekiwań naszej grupy docelowej, a bezpośredni kontakt daje często możliwość zdobycia dodatkowych informacji.

W obszarze user experience myślę, że branża poczyni kolejny krok w kierunku lepszego zrozumienia w budowaniu design systemów. Już w tym roku widać było rosnącą popularność tego typu rozwiązań, ale wciąż ich implementacja jest bardzo wymagająca, a poprawne użytkowanie bywa problematyczne. Często pojawiającym się pytaniem w pracy z nimi jest to, czy ważniejsze jest rozwijanie systemu, czy jednak wspieranie realnych potrzeb biznesowych.

Wpływ pandemii na branżę UX w IT

Pandemia z pewnością wpłynęła na świat projektantów użyteczności. Postępująca automatyzacja procesów, szybka i efektywna adaptacja do pracy zdalnej oraz koniec postrzegania tego jako problem, to nasza nowa rzeczywistość. Ten rok był swoistym testem wszystkich zmian, które pojawiły się jeszcze w 2020 roku. Z mojej perspektywy ludzie bardziej doceniają pracę on-site, gdy mają bezpośredni, fizyczny kontakt z członkami zespołu. Stał on się często prawdziwym benefitem, a wspólne warsztaty atrakcją, która daje każdemu dawkę motywacji niezbędnej do pracy. W branży IT widać, że świat staje się coraz bardziej otwarty, a granice się zacierają. Już teraz rzadko widać różnice w zarobkach pomiędzy miastami w Polsce i sądzę, że w przyszłości będzie podobnie w skali międzynarodowej. Wyzwaniem może być oczywiście praca z osobami z innych stref czasowych, np. prowadzenie badań z użytkownikami będącymi po drugiej stronie globu. Jednak dzięki wsparciu technologii, stosowaniu różnych narzędzi do automatyzacji testów użyteczności czy kolaboracji, to również powoli przestaje być problemem.

Największe wyzwania na kolejny rok

Najtrudniejsze będzie odnalezienie balansu pomiędzy pracą zdalną a stacjonarną. Przez ostatnie dwa lata, przemodelowaliśmy nasze procesy, zaimplementowaliśmy nowe narzędzie i stało się to dla nas nową normalnością, ale nie pozbawioną wad. Kluczowe będzie na pewno podjęcie decyzji, które aktywności badawcze czy warsztatowe warto robić twarzą w twarz, a które z nich lepiej funkcjonują w modelu zdalnym. Na pewno podpowiedzi pomogą przybliżyć renomowane instytucje, realizujące lub biorące udział w badaniach i raportach. Jednak to w głównej mierze od nas zależy, jak wykreujemy rzeczywistość w nadchodzącym roku.


Sylwia Jasiak, UX designer, Grupa Eura7

Wydarzenie roku

Ciekawą "dziką kartą" wydaje się być niedawno przedstawiona Metaverse, która może postawić przed nami zupełnie nowe wyzwania w sferze designu, ale na tę chwilę ciężko jeszcze wyrokować jak duża będzie skala zjawiska i jak wielu projektantów stanie przed wyzwaniem projektowania dla rozwiązań VR.

Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022

Ciekawym trendem, jaki obserwowaliśmy w 2021, była rosnąca popularność interfejsów głosowych i bezdotykowych, co z jednej strony wiąże się z coraz większą ilością botów głosowych, z którymi łączymy się, dzwoniąc na infolinię, ale z drugiej strony otwiera bardzo ciekawe możliwości wykorzystania gestów na urządzeniach mobilnych. Coraz większą uwagę poświęca się także tematyce UX writingu (można zaobserwować coraz częściej ogłoszenia dla UX Writerów) i tworzeniu jasnego, przejrzystego copy, które poprowadzi użytkownika za rękę w naszych interfejsach. Jeśli chodzi o przyszłość, jestem ciekawa, jakie wyzwania staną przed nami w kontekście responsywności, kiedy na rynku rozpowszechnią się składane smartfony.

Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?

2021 jest kontynuacją wydarzeń z roku 2020, a co za tym idzie, wiele aspektów pracy projektantów jest z nimi związane. Podstawową zmianą, jaka dotknęła większość z nas, są oczywiście realia pracy zdalnej. O ile w poprzednim roku wszyscy uczyliśmy się nowej rzeczywistości, o tyle 2021 był rokiem wypracowanych już nawyków, standardów, narzędzi i rosnącej świadomości, że praca zdalna lub hybrydowa powinna zostać z nami na dłużej. Oczywiście, brak kontaktu face2face może być trudnym aspektem każdej branży, ale w kontekście badań użyteczności czy potrzeb zdecydowanie postawiło przed badaczami i projektantami nowe wyzwania.

Największe wyzwanie na 2022 rok

Wiele biznesów zostało postawionych przed koniecznością przeniesienia swojej działalności w sferę digitalową lub poprawienia swoich dotychczasowych działań w Internecie, a co za tym idzie, zaczęto przykładać większą uwagę do kwestii takich jak intuicyjność i inkluzywność rozwiązań cyfrowych. Dostępność w ogóle jest sferą, której z roku na rok poświęca się coraz więcej uwagi, a pandemia jeszcze bardziej uwypukliła problemy z nią związane. Nasze największe wyzwanie na przyszłość, nie tylko jako pracowników branży digitalowej, ale społeczeństwa ogólnie, to wypracować świadomość i rozwiązania, które w kolejnych latach przyniosą jeszcze więcej możliwości aktywnego uczestnictwa w świecie cyfrowym dla wszystkich.

Autor:jd

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas