Telewizja2023-04-04
32

Dwie trzecie Polaków nie wierzy „Wiadomościom”. Inaczej jest wśród wyborców PiS

Michał Adamczyk w głównym wydaniu Michał Adamczyk w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP

Według 69 proc. Polaków „Wiadomości” TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym.

W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos na zlecenie OKO.press i TOK FM 50 proc. pytanych zdecydowanie oceniło, że „Wiadomości” TVP nie przedstawiają prawdziwego obrazy polskiej rzeczywistości, a kolejne 19 proc. raczej przychyliło się do takiej tezy. Zaufanie wobec programu wyraziło natomiast 21 proc. ankietowanych: 9 proc. zdecydowanie, a 12 proc. raczej. Pozostałe 9 proc. wybrało opcję „trudno powiedzieć”.

87 proc. zwolenników opozycji nie wierzy „Wiadomościom”

Wśród zwolenników „Wiadomości” przeważają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. W grupie ankietowanych deklarujących poparcie dla partii rządzącej 68 proc. oceniło, że program pokazuje prawdę o Polsce (36 proc. zdecydowanie, 32 proc. raczej), a przeciwnego zdania jest 23 proc. (z czego 13 proc. wyraziło je stanowczo).

Odwrotne proporcje są wśród osób niezamierzających głosować na PiS. Aż 87 proc. uważa, że w „Wiadomościach” nie ma prawdziwego obrazu sytuacji w kraju (75 proc. deklaruje to zdecydowanie). Jedynie 6 proc. wierzy programowi, z czego tylko 2 proc. zdecydowanie.

Podobny rozkład opinii jest u zwolenników poszczególnych partii opozycyjnych - także wśród wyborców Konfederacji jedynie 4 proc. obraz polskiej rzeczywistości w „Wiadomościach” uznaje za wiarygodny.

Z kolei w grupie ankietowanych, którzy nie planują głosować w wyborach, 9 proc. raczej nie wierzy doniesieniom z kraju w „Wiadomościach”, a żadna osoba nie zadeklarowała, że zdecydowanie daje im wiarę.

„Wiadomości” wiarygodne dla połowy seniorów

„Wiadomości” najbardziej wiarygodne są dla starszych osób. W grupie wiekowej 60-60 lat programowi wierzy 47 proc. pytanych, a przeciwnego zdania jest 43 proc., natomiast w grupie 70+ jest to odpowiednio 38 i 48 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Natomiast wśród osób w wieku 18-49 lat program jest niewiarygodny dla od 79 do 87 proc. pytanych. Zaufanie wobec niego deklaruje jedynie 6 proc. ankietowanych w wieku 18-29 i 30-39 lat oraz 16 proc. w wieku 40-49 lat.

W doniesienia krajowe z „Wiadomości” nie wierzy 74 proc. osób z wykształceniem średnim i 79 proc. z wyższym, a także 55-56 proc. tych z podstawowym i zawodowym. Przy czym wśród ostatnich dwóch grupach pozytywnie ocenia program odpowiednio 23 i 36 proc. Wśród osób z maturą takiego zdania jest 19 proc., a wśród absolwentów uczelni - 12 proc.

Sondaż został przeprowadzony w formie wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) od 20 do 23 marca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych osób.

„Wiadomości” za „Faktami” TVN

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” 2,64 mln osób (co dało 20,31 proc. udziału w rynku), z czego 1,91 mln w TVP1 i 731,8 tys. w TVP Info. Rok do roku program zanotował spadek o 10,1 proc.

Od wielu miesięcy „Wiadomości” zajmują drugie miejsce wśród programów telewizyjnych, mając zwykle ok. 200-300 tys. widzów mniej od głównego wydania „Faktów” TVN.

W sondażu CBOS z wiosny ub.r. 43 proc. badanych negatywnie oceniało działalność Telewizji Polskiej, to o 1 pkt proc. mniej niż rok wcześniej, gdy udział negatywnych opinii był najwyższy w historii badania prowadzonego cyklicznie przez CBOS od 1997 roku. Pozytywnie TVP oceniło 40 proc. pytanych - to tyle samo ile rok wcześnie. Telewizja publiczna jako jedyny nadawca tv zanotowała więcej ocen negatywnych niż pozytywnych.

Autor:tw

KOMENTARZE(32)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas