Prasa2017-04-24
13

Wiceminister kultury: realny problem monopol niemieckich koncernów medialnych. Nie widzę powodu, dlaczego tak miałoby być

Jarosław Sellin, fot. Ministerstwo KulturyJarosław Sellin, fot. Ministerstwo Kultury

Dekoncentracja mediów nie musi oznaczać ich repolonizacji, chociaż w prasie regionalnej i lokalnej doszło do nadmiernego monopolu trzech koncernów z Niemiec. To jest realny problem - mówił w niedzielę dla Polskiego Radia 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Przypomniał też, że jego resort przygotowuje ustawę o dekoncentracji mediów.

Wiceminister zapytany o kwestię repolonizacji, powiedział, że ministerstwo pracuje nad projektem dekoncentracji mediów. - Przy okazji może się okazać, że efektem będzie repolonizacja, ponieważ w pewnym obszarze mediów, konkretnie w prasie regionalnej i lokalnej doszło do nadmiernego monopolu trzech koncernów, konkretnych, medialnych i w dodatku te trzy koncerny są z jednego kraju, czyli z Niemiec - powiedział Sellin.

Dodał też, że - jego zdaniem - jest to realny problem. - Żadne poważne państwo Europy, mimo zasady wolnego przepływu osób, kapitału, usług itd. na coś takiego by sobie nie pozwoliło i udowadnia to, że sobie nie pozwala. Nie ma takiej sytuacji ani w Niemczech ani we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii - we wszystkich dużych, poważnych krajach, nie widzę powodu, dlaczego taka sytuacja ma być w Polsce - podsumował Sellin.

Jako wzór rozwiązania tego zagadnienia wskazywał na Niemcy, gdzie specjalna komisja wydaje co trzy lata raporty dotyczące finansów koncernów medialnych. - Nie mówię, że my tym samym pójdziemy tym wzorem, bo są dwa wzory troszkę rozbieżne - francuski i niemiecki - ale niewykluczone, że taki mechanizm też by się w Polsce przydał - stwierdził Jarosław Sellin.

Prace nad ustawą o dekoncentracji w mediach (zwanej także repolonizacyjną) trwają już od jakiegoś czasu, jednak nabrały tempa w resorcie po upublicznieniu listu Marka Dekana, szefa Axel Springer Media, do pracowników polskiego oddziału tej firmy. - Nigdy nie zapominajmy o podstawowych wartościach, jakie reprezentujemy: opowiadamy się za wolnością, rządami prawa, demokracją i ZJEDNOCZONĄ EUROPĄ. Pamiętajmy, że większość naszych czytelników i użytkowników należy do tej miażdżącej większości, która popiera członkostwo Polski w UE. Podpowiedzmy im co zrobić, żeby pozostać na pasie szybkiego ruchu i nie skończyć na parkingu - pisał w liście prezes Dekan.

Po upublicznieniu tej korespondencji przeprosił w osobnym liście, lecz sprawą i tak zajęła się sejmowa komisja kultury i środków masowego przekazu.

Członkini tej komisji, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl powiedziała, że jeśli będzie trzeba, znajdzie się sposób na odbieranie gazet zagranicznym grupom medialnym. - To decyzja o charakterze strategicznym - podkreślała.

Z badania domu mediowego UM (grupa IPG Mediabrands) wynika, że repolonizację mediów popiera blisko 60 proc. Polaków, zaś wśród zwolenników obecnego rządu pomysł ten ma 78,5 proc. poparcia.

Autor:jk

KOMENTARZE(13)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas