Prasa2020-05-21
22

Wojciech Cieśla po 8 latach odchodzi z "Newsweeka"

Dziennikarz Wojciech Cieśla na fali zwolnień grupowych w Ringier Axel Springer Polska odchodzi z tygodnika „Newsweek Polska” - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

W Ringier Axel Springer Polska rozpoczęto we wtorek zwolnienia grupowe, o czym informowaliśmy jako pierwsi. Na początku pożegnano się z kilkoma korespondentami „Przeglądu Sportowego”, od środy zwalniani mają być niektórzy pracownicy lokalnych oddziałów i centrali „Faktu”. W całej spółce zwolnienia skończą się za ponad miesiąc.

Na fali zwolnień grupowych Wojciech Cieśla odchodzi z wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska. - Realnie czułem, że nadchodzi koniec pewnej epoki. Chcę zajmować się jakościowym dziennikarstwem, które realizujemy w ramach Fundacji Reporterów. Niewiele widzę w redakcjach warszawskich - o nich mówię, bo je znam - myślenia o konieczności ciągłości zawodu, trwania jakościowego dziennikarstwa. Perspektywą jest spięcie budżetu a nie to, żeby Jadzia lub Jurek za trzy lata przynieśli taką story, od której buty wszystkim pospadają. Jadzia ma wykonać normę publikacji w sieci, bo Jurka rozliczą za klikanie. Ilość bezsensownych historii w mediach jest dziś przytłaczająca, w żaden sposób nie pomaga połapać się odbiorcom w tym, co jest ważne. Rola dziennikarza jest zaś prosta: znajdź, zweryfikuj, pokaż, jak jest naprawdę - komentuje Wirtualnemedia.pl Wojciech Cieśla.

Dodaje, że w "Newsweeku" zostawia dobre wspomnienia. - Mnóstwo tekstów, pięć nominacji do Grand Pressów i wielu innych nagród, w tym European Press Prize. Wiem, że idę w dobrą stronę, nadal będę zajmować się dziennikarstwem śledczym. Ono jest dziś ważne i potrzebne jak nigdy. Teraz przede wszystkim zamierzam zająć się nowymi projektami Fundacji, a także historiami typu cross-border w ramach międzynarodowych zespołów Vsquare i Investigate Europe - zaznacza.

Jak wynika z naszych informacji, dziennikarz może liczyć na półroczny okres wypowiedzenia ze względu na staż pracy.

Ringier Axel Springer Polska ogłosiło zwolnienia grupowe, które miały objąć ok. 6 proc. pracowników firmy tj. ok. 120-150 osób. Ostatecznie spółka podała, że zwolni ok. 90 osób, które podpiszą porozumienie o rozwiązaniu umowy.

W ramach odejścia z pracy RASP zobowiązał się m.in. do sfinansowania abonamentu opieki medycznej do końca 2020 roku, pomocy prawnej, dofinansowania wybranego przez pracownika kursu kwalifikacyjnego (np. językowego, branżowego, itp.), umorzenia pożyczki zwrotnej na cele mieszkaniowe zaciągniętej przez pracownika w ramach działającego w Spółce Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a także do wsparcia psychologicznego oraz doradczego związanego z poszukiwaniem nowej pracy. Osoby do zwolnienia wyznaczane są przez szefów poszczególnych pionów po ustaleniach z bezpośrednimi przełożonymi zwalnianych. Jako kryteria podano „przesłanki merytoryczne, dotyczące poziomu kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, jakości wykonywanej pracy, kompetencji, likwidację stanowiska pracy oraz kryteria socjalne związane z sytuacją życiową i finansową”.

Wojciech Cieśla był związany z "Newsweek Polska” od 2012 roku. Poprzednio pracował w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku" i "Polsce The Times". Współzałożyciel i szef Fundacji Reporterów, która zajmuje się dziennikarstwem śledczym.

W marcu 2020 roku średnia sprzedaż ogółem tygodnika „Newsweek Polska” wyniosła 67 875 egz.

Autor:Nikola Bochyńska

KOMENTARZE(22)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas