Prasa2018-03-24
18

Wojciech Czuchnowski i wydawca „Gazety Wyborczej” muszą przeprosić PiS za porównanie do państwa mafijnego

Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wyrok sądu pierwszej instancji, orzekając, że Wojciech Czuchnowski i wydająca „Gazetę Wyborczą” firma Agora mają przeprosić Prawo i Sprawiedliwość za zawarte w artykule Czuchnowskiego stwierdzenie: „tak działa państwo mafijne”.

Proces dotyczy tekstu Wojciecha Czuchnowskiego z listopada 2015 roku komentującego ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, skazanego w pierwszej instancji na trzy lata więzienia za nadużycie władzy. Dziennikarz mocno skrytykował tę decyzję, a na końcu tekstu stwierdził: „Tak nie działa państwo demokratyczne. Tak działa państwo mafijne”.

Za porównanie do państwa mafijnego PiS skierował wobec wydawcy i dziennikarza pozew o ochronę dóbr osobistych. Partia domagała się publikacji przeprosin na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej” i w serwisie Wyborcza.pl oraz przesłania ich listownie do jej siedziby, a także usunięcia tekstu Czuchnowskiego z witryny Wyborcza.pl.

W sierpniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew, uznając, że stwierdzenie o państwie mafijnym mieści się w ramach swobody wypowiedzi i uprawnionej krytyki. Orzekający w sprawie sędzia stwierdził, że oceny zawarte w artykule Czuchnowskiego mają uzasadnienie w faktach i stanowiły krytykę funkcjonowania organów państwa wynikającą z troski o ich zgodność z konstytucją i innymi przepisami prawnymi. Dodał, że politycy i partie polityczne, tak jak wszystkie podmioty publiczne, powinny się liczyć z ostrą, czasami nawet przesadzoną krytyką swoich działań wyrażaną w mediach. Granice tej krytyki są znacznie szersze niż w przypadku osób prywatnych.

PiS złożył odwołanie, a w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wyrok, nakazując Wojciechowi Czuchnowskiemu i wydawcy „Gazety Wyborczej” publikację przeprosin wobec PiS w „GW” i na portalu Wyborcza.pl.

Poinformowali o tym politycy PiS. Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego partii, zamieścił orzeczenia z tekstem przeprosin, jakie zostały zasądzone.

Według danych ZKDP w styczniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 96 668 egz. Na koniec ub.r płatny dostęp do serwisów internetowych „GW” miało wykupione 133 tys. użytkowników.

Autor:tw

KOMENTARZE(18)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas