Internet2015-04-14
7

WP.pl z rekordem przed i za Onetem, w dół Gazeta.pl (strony główne portali)

W styczniu br. strona główna WP.pl osiągnęła rekordową liczbę użytkowników, utrzymując przewagę nad stroną Onetu, która jednak miała więcej odsłon i dłuższy średni czas korzystania przez internautów. Spadek zanotowała natomiast uruchomiona w nowej wersji strona główna Gazeta.pl.

Stronę główną WP.pl w styczniu br. odwiedziło rekordowe dla niej 10,05 mln internautów (real users), którzy wykonali 669 mln odsłon (w tym 103,9 mln krajowych odsłon mobilnych), a każdy korzystał z niej średnio przez godzinę i 16:35 minuty - wynika z danych Megapanelu PBI/Gemius opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Witryna utrzymała przewagę w zasięgu nad stroną główną Onetu - miała o 293 tys. użytkowników więcej. Po raz pierwszy od wielu lat wyprzedziła ją pod tym względem w grudniu ub.r. (zobacz szczegółowe dane). Na kilka dni przed publikacją tych statystyk Grupa Onet oskarżyła konkurenta o sztuczne generowanie ruchu na stronie głównej WP.pl z wyszukiwarki Google (więcej na ten temat), na co Grupa Wirtualna Polska stwierdziła, że zarzucane jej działania realizuje tylko na niewielką skalę w celach badawczych (więcej o tym).

Strona główna Onetu pozostała mimo wszystko liderem pod względem liczby odsłon (w styczniu zanotowała ich 857,5 mln, z czego 147,2 mln to krajowe odsłony mobilne) oraz średniego czasu korzystania przez użytkownika (w styczniu była to godzina i 41:03 minuty).

Od jesieni ub.r. strony główne czterech z pięciu czołowych portali horyzontalnych mocno się zmieniły - postawiono w nich na eksponowanie materiałów graficznych i wideo kosztem linków tekstowych (to tzw. układ kafelkowy). We wrześniu w nowych odsłonach (a także z nowymi logotypami) ruszyły witryny WP.pl i Interii, w październiku - Onetu, a w styczniu - Gazeta.pl. W kolejnych miesiącach nowy układ treści był sukcesywnie wprowadzany w sekcjach tematycznych portali.

Strony główne Interii, o2.pl i Gazeta.pl notują kilkakrotnie mniej użytkowników i odsłon niż analogiczne witryny WP.pl i Onetu. W styczniu br. strona Interii miała 3,98 mln użytkowników i 269,8 mln odsłon, witryna o2.pl - 2,88 mln użytkowników i 99,2 mln odsłon, a strona Gazeta.pl - 2,19 mln użytkowników i 123 mln odsłon. Z o2.pl odwiedzający korzystali zdecydowanie najkrócej - średni czas spędzany na stronie wyniósł 32:44 minuty.

Zobacz tabelę


W skali roku strony główne WP.pl i Onetu osiągnęły spore wzrosty odwiedzalności. Pierwsza zyskała 1,84 mln użytkowników i 25,2 mln odsłon (to 22,4 i 3,9 proc. w górę), a druga - 788,9 tys. użytkowników i 6 mln odsłon (8,8 i 0,7 proc. w górę). Na obu witrynach odwiedzający spędzili jednak - tak samo jak w przypadku stron głównych pozostałych analizowanych portali - mniej czasu niż rok wcześniej - o 10:32 minuty na WP.pl i 18:45 minuty na Onecie (to spadki o 12,1 i 15,6 proc.).

Strony główne Interii i o2.pl zanotowały podobne wyniki jak przed rokiem. Witryna Interii straciła 82,7 tys. użytkowników (2 proc. w dół), zyskując 9,3 mln odsłon (3,6 proc. w górę), a strona o2.pl przy 128,5 tys. odwiedzających mniej niż w styczniu ub.r. (4,3 proc. w dół) miała o 10,1 mln odsłon więcej (11,4 proc. w górę). Średni czas korzystania przez użytkownika z pierwszej zmalał o 3:25 minuty (czyli o 4,7 proc.), a z drugiej - o 2:22 minuty (a więc o 6,7 proc.).

Spadki we wszystkich statystykach zanotowała natomiast strona główna Gazeta.pl - miała o 117,5 tys. użytkowników, 10,9 mln odsłon i 3:09 minuty mniej niż rok wcześniej (to 5,1, 8,1 i 3,3 proc. w dół). Przypomnijmy, że udostępnienie nowej wersji witryny w połowie stycznia wywołało dużo negatywnych komentarzy internautów (więcej o tym).

Zobacz tabelę


Strona główna WP.pl poziom 9 mln użytkowników miesięcznie pierwszy raz przekroczyła w czerwcu ub.r. (spory wzrost nastąpił z kwietnia na maj), a kolejny skok ich liczby zanotowała z listopada na grudzień.

Liczba odsłon witryny wynosiła zazwyczaj od 600 do 700 mln - poniżej tego poziomu spadła w lutym i kwietniu ub.r., a powyżej wzrosła w sierpniu. Na stronie przeciętny użytkownik spędzał w miesiącu około półtorej godziny, przy czym w rekordowym wrześniu były to dwie godziny.

Zobacz tabelę

Na drugiej podstronie analizujemy wyniki w ciągu roku stron głównych pozostałych portali

Autor:Tomasz Wojtas

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas