Biznes2018-11-08
2

Wrocław stawiają na smart city dzięki Orange

Władze Wrocławia i Orange Polska podpisały list intencyjny, który zakłada wdrożenie w mieście idei smart city. Miejskie autobusy będą wykorzystywały naraz kilka technologii geolokalizacji (w tym również sieci urządzeń IoT), co pozwoli określić ich położenie w czasie rzeczywistym i dostosować do nich sygnalizację świetlną, skracając czas przejazdów.

"Dzisiejszy rozwój miasta oraz potrzeby naszych mieszkańców spowodowały, że priorytetem dla nas stało się usprawnianie komunikacji zbiorowej, aby świadczyła usługi na wysokim poziomie jakości. Szukając nowych rozwiązań w ramach idei smart city dostrzegliśmy potencjał w łączeniu danych z różnych źródeł, w tym również z sieci urządzeń IoT, sieci GSM. Dzisiaj tworzymy wspólnie z firmą Orange rozwiązanie oparte o BigData po to, aby nadawać priorytety dla autobusów oraz wykorzystać dane statystyczne, aby sprawnie zarządzać miastem. Jeżeli te rozwiązania spełnią nasze oczekiwania na pewno wdrożymy je w przestrzeń miasta, co otworzy nowy etap w rozwoju idei smart city." - stwierdził Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Przedstawiciele władz stolicy Dolnego Śląska i Orange zamierzają wspólnie opracować plan wdrożenia rozwiązań pozwalających na uczynienie miasta bardziej przyjaznym dla mieszkańców, które następnie będą pilotażowo wdrażane.

Jednym z pierwszych takich rozwiązań będzie Advanced Bus Location, które pomoże określić pozycję każdego autobusu w przestrzeni miejskiej, co ma zapewnić płynność ich przejazdu m.in. poprzez odpowiednie wysterowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Usługa opiera się na połączeniu trzech technologii: GPS, sieci mobilnej GSM, Wi-Fi oraz beaconów, znajdujących się np. na latarniach ulicznych i wykorzystujących Bluetooth. Rozwiązanie oparte będzie na systemie SmartIoT dostarczanym przez Orange.

Współpraca Wrocławia z Orange zakłada także testy drugiej usługi smart city o nazwie Density City Map. W założeniu pozwoli ona lepiej zarządzać pracą służb miejskich w najbardziej zatłoczonych miejscach. Dzięki prezentacji na mapie miasta zanonimizowanych i zagregowanych statystyk z sieci mobilnej możliwe będzie określenie takich miejsc w czasie rzeczywistym. W tym celu wykorzystywane będą dane z sieci 2G i 3G. Orange zapewnia tutaj o pełnej prywatności użytkowników sieci, za co odpowiadać będzie sposób gromadzenia danych oraz ich prezentacji w ramach narzędzia Power BI.

Autor:km

Więcej informacji:Wrocław, smart city, Orange

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas