Internet2022-03-23
23

Anonymous zaatakowali Nestle, ujawniają duży pakiet danych

Grupa hakerów Anonymous upubliczniła 10GB danych szwajcarskiego koncernu Nestle. To odwet kolektywu za to, że firma dalej prowadzi biznes w Rosji.  Celem ataku stały się również rosyjski przemysł i białoruska telewizja.

Nestle jest jedną z globalnych marek, która mimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę dalej prowadzi biznes w Federacji Rosyjskiej. Spożywczy koncern nie chce wycofać się z Rosji mimo ostrej krytyki konsumentów na całym świecie oraz władz Ukrainy. Pozostaje na niechlubnej liście obok podmiotów francuskich - Leroy Merlin, Auchan, Decathlon.

Zobacz: Anonymous włamali się do rosyjskich drukarek, przesłali komunikat o kłamstwach propagandy nt. wojny

Na profilu Anonymous w zeszły weekend podano dalej wideo z logotypami sieci sklepów Decathlon, Auchan i Leroy Merlin oraz napisem po polsku i angielsku: „Te firmy zostając na rosyjskim rynku przekładają własny zysk nad solidarność z ofiarami ludobójstwa”. - Spodziewajcie się nas - zaznaczono.

Nestle celem ataku Anonymous

Kolektyw hakerski Anonymous wezwał w tym tygodniu działające w Rosji zachodnie firmy do zaprzestania biznesu z państwem Putina.  Zagrożono im cyberatakiem.

- Wzywamy wszystkie firmy, które nadal działają w Rosji i płacą podatki do budżetu przestępczego reżimu Kremla: wycofajcie się z Rosji! Dajemy wam 48 godzin, żeby to przemyśleć i wyjść z rynku rosyjskiego, inaczej staniecie się naszym celem - zapowiedziano na profilu twitterowym Anonymous TV (obserwuje go 348 tys. internautów).

Zobacz: Marki, które zostały w Rosji, powinny teraz milczeć

We wtorek po południu na twitterowym koncie Anonymous opublikowano link do paczki 10GB danych firmy Nestle. Zaznaczono, że to pakiet informacji o ok. 100 tys. klientów biznesowych koncernu.

Oprócz szwajcarskiego koncernu, obiektem cyberataku Anonymous padły rosyjskie firmy i białoruska telewizja państwowa. Hakerzy zaatakowali rosyjskie rządowe bazy danych, rosyjską kolej, agencję kosmiczną i przemysł stali.

Kilkaset firm z zachodu dalej w Rosji

W Rosji dalej prowadzą działalność zachodnie koncerny z sektora handlowejgo i spożywczego: Leroy Merlin są Nestle (właściciel takich marek jak KitKat, Princessa, Nan, Bobo Frut, Nescafe, Nałęczowianka, Winiary, Lion), Philip Morris (zawieszone tylko nowe inwestycje i wprowadzanie nowych produktów na rynek) , Auchan, Spar, Pirelli (produkty motoryzacyjne), hotele Accor i Intercontinental, gastronomiczne Papa John's, Kellogg'sMetro.

Z sektora finansowego: Raiffeisen Bank, OTP Bank, City Group, Societe Generale, UniCredit, Intensa Sanpaolo Z branży mechanicznej, w Rosji działają: OTIS Worldwide, Honeywell, Mohawk Industries, Arconic. Z branży beauty: Oriflame, Kimberly-Clark, Koti, Ecco, Salvatore Ferragamo. W internecie najwięcej krytyki spadło z tego powodu na Nestle i Leroy Merlin. Ten pierwszy koncern został skrytykowany m.in. przez czołowych polityków ukraińskich.

W zeszłym tygodniu kolektyw Anonymous podał, że przejął streaming kilkuset kamer bezpieczeństwa z różnych miejsc w Rosji. Zaczął tam udostępniać transmisje wraz z przekazem o zbrodniach wojennych Rosjan w Ukrainie. W piątek grupa przerwała na krótko transmisję z wystąpienia Władimira Putina podczas propagandowego koncertu w Moskwy.

Z kolei w weekend doszło do ataku hakerskiego na VKontakte - najpopularniejszy serwis społecznościowy w Rosji. Jego użytkownicy dostali od administracji komunikat z rzetelnymi informacjami o wojnie w Ukrainie.

Autor:jd

KOMENTARZE(23)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas