Telewizja2013-06-04
6

Zarząd TVP popełnił przestępstwo? Wizja składa doniesienie do prokuratury

Związek zawodowy Wizja złożył w prokuraturze zawiadomienie w związku z tym, że kierownictwo TVP nie udostępniło związkowcom uchwały o przeniesieniu 550 pracowników telewizji publicznej do firmy zewnętrznej.

- Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP SA Wizja zawiadamia o popełnieniu przestępstwa polegającego na tym, że osoby zobowiązane w Telewizji Polskiej SA do udzielania informacji związkom zawodowym (...), odmówiły składającemu to zawiadomienie związkowi zawodowemu udostępnienia uchwały zarządu TVP „O przyjęciu propozycji systemowych zmian i optymalizacji funkcji oraz wprowadzenia nowego modelu realizacji zadań TVP SA” - napisała w piśmie do prokuratury Wizja.

Zdaniem władz związku, naruszono tym samym “uprawnienie związku zawodowego do uzyskiwania od pracodawcy informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy, które to uprawnienie zostało ustanowione przepisem art. 28 ustawy o związkach zawodowych”.

Wśród osób obowiązanych do udzielania związkowcom informacji Wizja wymienia prezesa TVP Juliusza Brauna, członków zarządu Bogusława Piwowara i Mariana Zalewskiego, a także Ewę Ger, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi, oraz Karola Pękula, pełnomocnika zarządu do spraw współpracy z organizacjami związkowymi działającymi w TVP i radą pracowniczą.

- Każdy obywatel i każda organizacja w Polsce ma prawo składać wszelkie możliwe i niemożliwe wnioski do prokuratury - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Zdaniem kierownictwa spółki zarzuty Wizji są bezzasadne, bo - jak podkreśla rzecznik - w TVP trwa intensywny i szeroko zakrojony proces informowania wszystkich pracowników o planowanych zmianach systemowych. Składa się na niego m.in. specjalny biuletyn, specjalny całodobowy telefon informacyjny i całodobowy dyżur pod adresem mailowym.

- Związki zawodowe, w tym także Wizja, zostały o wszystkich planowanych zmianach bardzo dokładnie poinformowane i to w dodatku jeszcze przed podjęciem decyzji o zmianach przez zarząd spółki. Będą także bezzwłocznie informowane o ewentualnych wszelkich innych decyzjach niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej - informuje Rakowiecki.

Zgodnie z planami zarządu TVP, jesienią br. do wyłonionej w przetargu firmy zewnętrznej przeniesionych zostanie 550 pracowników etatowych TVP: głównie dziennikarze, ale także montażyści, charakteryzatorzy i graficy. Operacja ma zachęcić pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie i dać TVP w pierwszym roku od 5 do 15 mln zł oszczędności (dowiedz się więcej).

Przeciw zmianom protestują wszystkie związki zawodowe działające w TVP. Wizja poza złożeniem doniesienia do prokuratury powiadomiła też Państwową Inspekcję Pracy, która planuje sprawdzić czy planowane zmiany w TVP są zgodne z kodeksem pracy (więcej na ten temat).

Autor:pp

Więcej informacji:TVP, pracownicy TVP, Wizja

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas