Kultura2023-09-25
74

Jak zagraniczne media oceniają „Zieloną granicę” Agnieszki Holland? Przegląd recenzji

Film „Zielona granica”, reż. Agnieszka Holland, rok 2023Film „Zielona granica”, reż. Agnieszka Holland, rok 2023

Film „Zielona granica” Agnieszki Holland, zainspirowany sytuacją na polsko-białoruskiej granicy dziejącą się w ostatnich dwóch latach, zadebiutował wczoraj w polskich kinach, ale już wcześniej odbywały się pokazy na festiwalach filmowych. Jak zagraniczne media oceniają najnowszy obraz polskiej reżyserki?

„The Guardian” – Peter Bradshaw

Film Agnieszki Holland pokazuje mozaikę ludzi uwikłanych w splot desperacji, głodu, strachu i politycznej zawieruchy. […] A potem jest wojna na Ukrainie i widzimy, że te same siły graniczne są zmobilizowane, aby przyjąć tysiące ukraińskich uchodźców: w jakiś sposób wydaje się, że wszystkie realistyczne argumenty przeciwko uchodźcom nagle zniknęły.

„Zielona granica” to cios w splot słoneczny, a także ważne filmowe świadectwo tego, co dzieje się obecnie w Europie.

Magazyn „Variety” – Jessica Kiang

Polska reżyserka Agnieszka Holland, wielokrotnie nominowana do Oscara jest autorką porywającej opowieści o zaniku człowieczeństwa i deprawacji, do których dochodzi, gdy uciekający przed prześladowaniami stają się pionkami politycznej gry.

„Zielona granica” to chwytający za serce thriller, którego akcja rozgrywa się na pograniczu polsko-białoruskim. Reżyserka owija swoją krytykę społeczną drutem żyletkowym mocnego, inteligentnego rzemiosła filmowego, aby wywołać emocje. Jeśli poczujemy grozę, być może jest jeszcze nadzieja.

The Hollywood Reporter – Leslie Felperin

Jeśli kino jest maszyną do empatii, parafrazując zmarłego Rogera Eberta, to nowy film Agnieszki Holland jest egzemplarzem precyzyjnie wykonanym.

Ten głęboko poruszający, doskonale zrealizowany, wielowątkowy dramat, nakręcony w surowej czerni i bieli, śledzi losy uchodźców z różnych krajów, którzy w 2021 roku próbują przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Z nieuchronnie tragicznymi konsekwencjami stają się pionkami w makabrycznej grze „przekaż paczkę” pomiędzy strażnikami po obu stronach zielonej granicy, czyli linii podziału między krajem członkowskim Unii Europejskiej - Polską a sojuszniczką Rosji - Białorusią.

„Evening Standard” – Jo-Ann Titmarsh

Agnieszka Holland, która jest także współautorką scenariusza, podzieliła swój film na rozdziały podążające za losami różnych bohaterów: syryjskiej rodziny i Afganki ubiegającej się o azyl, walczącego ze swoim sumieniem polskiego strażnika granicznego, aktywistów pracujących z uchodźcami w lesie, psycholog mieszkającej w sąsiedztwie polskiej strefy wykluczenia, która przeżyła traumę, a wydarzenia na jej progu pobudziły ją do działania. Historie każdej z tych postaci mają własną przestrzeń, ale przenikają także do innych rozdziałów. Języki zmieniają się i nakładają na siebie, gdy losy postaci się krzyżują.

Film Holland w wymowny sposób daje uchodźcom głos, przywracając im poczucie człowieczeństwa i indywidualności. Jednak współczuje także tym, którzy są po drugiej stronie, uwikłani w straszliwą grę o władzę, w której nigdy nie chcieli brać udziału.

Deadline – Damon Wise

Jakby chcąc przyjść z pomocą kinu narodowemu po klęsce, jaką był „Pałac” Romana Polańskiego, 75-letnia Agnieszka Holland paradoksalnie przywraca swojej ojczyźnie część kulturowej godności w druzgocącym exposé, które ze złością i w błyskotliwy sposób kwestionuje tę godność, człowieczeństwo i integralność polityczną.

Reżyserce udaje się powstrzymać słuszne oburzenie i nie pozwala, aby złość zawładnęła filmem. Niczym utalentowany dyrygent kieruje tą dużą orkiestrą muzyków, aby stworzyć niesamowite dzieło zespołowe, które pozostanie w pamięci na długo po obejrzeniu. Film był mocnym akcentem festiwalu w Wenecji i powinien być pozycją obowiązkową do obejrzenia zarówno przez polityków, jak i opinię publiczną.

Polska premiera kinowa „Zielonej granicy” odbyła się 22 września 2023 roku.

Autor:MM

KOMENTARZE(74)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas