Badania2016-12-23
22

Zmiany w panelu telemetrycznym. Nielsen aktualizuje strukturę społeczeństwa

Od 1 stycznia 2017 roku firma Nielsen Audience Measurement - jak co roku - wprowadzi zmiany wielkości uniwersów w panelu telemetrycznym, wyznaczając w ten sposób aktualny przekrój społeczeństwa - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Czynnikami wpływającymi na zmiany są m.in. starzenie się populacji Polski, ruchy migracyjne oraz wzrost zatrudnienia.

Uniwers to model populacji, do którego instytut odnosi dane pozyskane z mierników telemetrycznych, zainstalowanych w domach panelistów. Wielkości uniwersów wykorzystywane są przez komputerowy system do obliczania tzw. wag dziennych uczestników panelu, czyli liczby osób w populacji reprezentowanych w danym dniu przez każdego uczestnika panelu. Uniwersa ustalane są na podstawie badania Establishment Survey.

Od 1 stycznia 2017 roku Nielsen zmodyfikuje wielkości uniwersów w panelu telemetrycznym. Pracownia wyjaśnia, że zmiany uniwersów wynikają głównie z procesów przemian w zachowaniach i stylach życia, a także w zjawiskach rynkowych oraz procesach demograficznych.

Z analiz Nielsena wynika, że w Polsce wzrasta odsetek gospodarstw odbierających wyłącznie sygnał naziemny, co jest efektem całkowitego przejścia telewizji naziemnej w Polsce na sygnał cyfrowy w 2013 r. W panelu odnotowany został również trend zwiększającej się z roku na rok sprzedaży nowoczesnych odbiorników TV i pozbywaniem się odbiorników przestarzałych. Na poziom korekty ma także wpływ starzenie się populacji i związane z tym zmiany struktury gospodarstw domowych.

Szacowany odsetek gospodarstw z dostępem do telewizji w populacji gospodarstw w 2017 roku zmaleje i wyniesie 95.7 proc. wobec 95.9 proc. w bieżącym roku.

Według szacunków Instytutu Nielsen Audience Measurement w 2017 roku kobiety będą częściej oglądać telewizję (51,8 proc. populacji Polski) od mężczyzn, a udział ten wzrośnie o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z kończącym się rokiem. Wzrośnie również odsetek dzieci w wieku 4-9 lat, które korzystają z telewizora (z 6,6 proc. do 6,7 proc.). Natomiast dzieci w starszym wieku powoli rezygnują z tradycyjnej telewizji - udział widzów w wieku 13-15 oraz 16-19 w przyszłym roku spadnie. Przeciwny trend można zaobserwować wśród mieszkańców Polski po 60-tym i 70. roku życia.

O 1 proc. zwiększy się w przyszłym roku odsetek populacji, która korzysta tylko z naziemnej telewizji cyfrowej (34,8 proc.). Tym samym zmniejszy się udział osób korzystających z platform satelitarnych oraz kablówek (w obu przypadkach spadek o 0,5 proc.).

Zobacz tabelę

Najwięcej osób ogląda telewizję w województwie mazowieckim (4,9 mln osób), a najmniej w lubuskim (918 tys. osób). W porównaniu z 2016 rokiem w 2017 r. przybędzie widzów w dużych miastach powyżej 200 tys. mieszkańców oraz na wsiach. Odwrotny trend można zaobserwować w miastach do 49 tys. mieszkańców. Coraz więcej osób z wyższym wykształceniem będzie oglądać telewizję (16,3 proc.), a spadnie odsetek widzów z wykształceniem podstawowym i zawodowym (38,7 proc.).

Zobacz tabelę

W przypadku członków telewizyjnych gospodarstw domowych zmiany wyjaśniane są upowszechnianiem się nowoczesnej telefonii mobilnej z jednoczesnym spadkiem udziału „tradycyjnej” telefonii stacjonarnej, starzeniem się populacji Polski, ruchami migracyjnymi oraz wzrostem zatrudnienia.

Do definiowania uniwersów wykorzystuje się zarówno charakterystyki indywidualne osób (takie jak wiek, płeć, wykształcenie, status zawodowy itp.), jak i charakterystyki gospodarstw domowych tych osób (wielkość i skład gospodarstwa, obecność dzieci w różnych grupach wiekowych, liczba używanych telewizorów, posiadane źródła sygnału telewizyjnego, posiadanie telefonu stacjonarnego, województwo i wielkość miejscowości, w której znajduje się gospodarstwo itp.).

Autor:łb / mk

KOMENTARZE(22)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas