Internet 2018-07-20
1

Social media głównym źródłem fake newsów

Internet jest najbardziej przydatnym kanałem komunikacji, choć mniej wiarygodnym niż np. radio i prasa. Głównym źródłem fake newsów są media społecznościowe - wynika z najnowszego badania IAB Polska.

Z raportu wynika, że najwiarygodniejszymi mediami są radio i prasa. Internet plasuje się pośrodku, zostawiając w tyle telewizję, uznaną za medium najmniej wiarygodne.

- Zarówno z badania IAB Polska, jak i z dokumentów Komisji Europejskiej wynika, że obarczanie winą za dezinformację w sieci całego ekosystemu mediów internetowych czy środowiska reklamy jest błędem - czytamy w raporcie IAB Polska.

58 proc. ankietowanych pytanych o środowiska internetowe, w których najczęściej zdarzało się im natrafić na nieprawdziwe informacje, wskazało social media. 39 proc. stwierdziło zaś, że głównym źródłem fake newsów są portale informacyjne.

- W wynikach badania martwi opinia niemal 40 % respondentów, że za rozpowszechnianie „fake newsów” odpowiadają portale internetowe. To zapewne cena za clickbaity, adwertoriale czy content marketing oraz odprysk ogólnego zjawiska uznawania za prawdziwe jedynie przekazów zgodnych z przekonaniami czytającego – komentuje Krzysztof Fijałek, redaktor naczelny Interii, cytowany w analizie.

Najczęściej dezinformację szerzą sami internauci. Częściej są to osoby nieznane badanym (58 proc.) niż grono znajomych (20 proc.).

- W konsultacjach publicznych przeprowadzonych przez Komisję Europejską respondenci uznali, że najbardziej szkodliwa dla społeczeństwa jest zamierzona dezinformacja, mająca na celu wywieranie wpływu na wybory i politykę. „Fake newsy” powstają przede wszystkim w kontekście politycznym i w tym kontekście wywołują skrajne emocje i spolaryzowane sądy – komentuje badanie Anna Mazur, menedżer ds. regulacyjnych IAB Polska.

Kilka dni temu, IAB Europe przedstawiła projekt Kodeksu Dobrych Praktyk dotyczących Dezinformacji (fake news) Online. Dokument przygotowano we współpracy innymi organizacjami branży reklamy online i platform internetowych.

Badanie IAB Polska „Dezinformacja w sieci” zostało przeprowadzone wśród użytkowników internetu w wieku 15 lat i więcej w dniach 2 X – 5 XI 2017 roku.. Badana próba jest reprezentatywna ze względu na płeć, wiek i częstotliwość korzystania z sieci. Wielkość próby: N=2090. Rekrutacja: Onet, Interia, WP. Realizacja: Webankieta.

Autor: jd

KOMENTARZE (1) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas