Badania2020-02-18
2

Polaków frustrują niskie zarobki i rosnące ceny. Denerwują też media

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Najbardziej frustrującymi sprawami w oczach Polaków są podwyżki cen oraz niskie zarobki – wynika z badania zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Na liście "frustratorów" są także media.

Jeszcze rok temu jako przyczynę największej frustracji 40 proc. badanych wskazywało zbyt niskie zarobki. W tym roku jako najważniejszą przyczynę frustracji wskazuje to 35 proc. badanych. Na pierwszy plan wysunął się wzrost cen produktów i usług, który drażni już co drugą osobę – wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

 - Kumulacja w czasie różnego rodzaju podwyżek stała się tematem licznych medialnych doniesień, a także rozmów towarzyskich i rodzinnych. Stąd zapewne pierwsze miejsce na liście denerwujących spraw. Szczególnie, że wzrost kosztów życia to nie najlepsza prognoza dla domowych budżetów. Zamiast planować ekstra wydatki, trzeba będzie rozważniej dysponować pieniędzmi na bieżące niezbędne potrzeby. Osobom, którym już dzisiaj kilka razy w miesiącu brakuje pieniędzy na opłacanie bieżących rachunków czy rat kredytów – co 12. badany - z czasem może przybyć kłopotów – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Co frustruje Polaków?

Wizja niskiej emerytury frustruje niemal co trzecią badaną osobę. Co czwarty ankietowany przyznaje, że denerwujące są dla niego negatywne informacje płynące z mediów. To niewiele mniej, niż narzekających na słabe zdrowie (23 proc.), wydatki na leczenie (20 proc.).

Frustruje nas także to, że czegoś w życiu brakuje - choć już nie tak mocno jak inne czynniki. Brak czasu wolnego wywołuje frustrację 16 proc. badanych, mieszkania 8 proc., partnerów życiowych lub rodziny 6 proc. W 5 proc. przypadków powodem do frustracji jest brak samochodu.

Co frustruje nas w zależności od wieku (Top5)

W grupie osób do 35. roku życia  na pierwszej pozycji, podobnie jak w zestawieniu ogólnym,  jest wzrost cen, a następnie zbyt niskie zarobki. Dalej pojawia się brak wolnego czasu. Tuż za nim, obok perspektywy niskiej emerytury, irytuje niezadowalający wygląd.

Tymczasem u respondentów starszych (po 35. roku życia), w pierwszej piątce spraw psujących nastrój, w miejsce niezadowalającego wyglądu i braku wolnego czasu dla najbliższych, weszły negatywne doniesienia medialne i słabe zdrowie.

Rzadziej dojrzałych wiekiem obywateli martwią niskie zarobki. Wizja świadczeń, po zakończeniu aktywności zawodowej przygnębia jednak prawie czterech na 10 badanych podczas gdy przed 35 rokiem życia jedynie dwóch.

 

Badanie zrealizowane na zlecenie BIG InfoMonitor przez Quality Watch, techniką wywiadów internetowych (CAWI) wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1017 dorosłych mieszkańców Polski, grudzień 2019.

Autor:jd

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas